Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma transport persoane si colete 8+1 lucuri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma transport persoane si colete 8+1 lucuri

As dori sa ma ajutati si sa ma indrumati ce pasi trebuie sa urmez, unde trebuie sa merg si ce acte imi sunt necesare pentru a putea deschide o firma de curierat international pentru transport colete dar si pentru transport persoane.Mentionez pentru 8+1 locuri ! Va multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua.
Pt. a infiinta o firma, trebuie sa depuneti documentatia la ONRC
Operaţiuni prealabile:
Cererea de verificare disponibilitate şi/sau rezervare firmă (original) - formular
Înregistrare:
- Cererea de înregistrare (original) - formular;
- Anexa 1 privind înregistrarea fiscală - formular;
- Declaraţia-tip pe propria răspundere semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că:
persoana juridică nu desfăşoară la sediul social, la sediile secundare sau în afara acestora, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani (model 1 - original);
persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip (model 2 - original);
- Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
- Actul constitutiv (original) ;
- Documentul care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social (copie);
- Cererea adresată ANAF în vederea obţinerii certificatului emis de administraţia financiară competentă, care certifică faptul că pentru imobilul cu destinaţie de sediu social nu a fost înregistrat un alt document pentru înstrăinarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil, cu titlu oneros sau gratuit - formular ;
- Declaraţia pe propria răspundere în formă autentică privind respectarea condiţiilor referitoare la sediul social,;
- Dovezile privind efectuarea vărsămintelor aporturilor subscrise de asociaţi la capitalul social (copii) ;
- Declaraţiile date pe propria răspundere, după caz, de către fondatori/administratori/cenzori sau persoane fizice reprezentante ale persoanei juridice numită administrator, din care să rezulte că îndeplinesc condiţiile legale pentru deţinerea acestor calităţi (original) ;
- Actele de identitate ale fondatorilor, administratorilor, cenzorilor sau auditorilor persoane fizice (copie);
- Specimenele de semnătură ale reprezentanţilor societăţii (original)
- Taxa onrc in cuantum de 122 lei.
Autorizati caenurile 4939 si 5320.
Puteti angaja un avocat sa va intocmeasca dosarul si sa va reprezinte la Registrul Comertului.
Raluca Iliescu, Avocat

va multumesc pentru informati! un pret total cu tot cu avocat? o zi buna va doresc!
RALUCA ILIESCU a scris:

Buna ziua.
Pt. a infiinta o firma, trebuie sa depuneti documentatia la ONRC
Operaţiuni prealabile:
Cererea de verificare disponibilitate şi/sau rezervare firmă (original) - formular
Înregistrare:
- Cererea de înregistrare (original) - formular;
- Anexa 1 privind înregistrarea fiscală - formular;
- Declaraţia-tip pe propria răspundere semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că:
persoana juridică nu desfăşoară la sediul social, la sediile secundare sau în afara acestora, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani (model 1 - original);
persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip (model 2 - original);
- Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
- Actul constitutiv (original) ;
- Documentul care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social (copie);
- Cererea adresată ANAF în vederea obţinerii certificatului emis de administraţia financiară competentă, care certifică faptul că pentru imobilul cu destinaţie de sediu social nu a fost înregistrat un alt document pentru înstrăinarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil, cu titlu oneros sau gratuit - formular ;
- Declaraţia pe propria răspundere în formă autentică privind respectarea condiţiilor referitoare la sediul social,;
- Dovezile privind efectuarea vărsămintelor aporturilor subscrise de asociaţi la capitalul social (copii) ;
- Declaraţiile date pe propria răspundere, după caz, de către fondatori/administratori/cenzori sau persoane fizice reprezentante ale persoanei juridice numită administrator, din care să rezulte că îndeplinesc condiţiile legale pentru deţinerea acestor calităţi (original) ;
- Actele de identitate ale fondatorilor, administratorilor, cenzorilor sau auditorilor persoane fizice (copie);
- Specimenele de semnătură ale reprezentanţilor societăţii (original)
- Taxa onrc in cuantum de 122 lei.
Autorizati caenurile 4939 si 5320.
Puteti angaja un avocat sa va intocmeasca dosarul si sa va reprezinte la Registrul Comertului.