Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diurna si plata ore suplimentare deplasare externa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diurna si plata ore suplimentare deplasare externa

Buna ziua.

Problema este urmatoarea: un angajat este trimis la un curs de pregatire in afara tarii.

In ziua de intoarcere are curs de la ora 8:00 pana la ora 16:00 dupa care tot drumul cu avionul si alte mijloace de transport pentru a ajunge acasa insumeaza 7 ore. Pe care angajatul le trece pe foaia de prezenta ca si ore suplimentare.
Pentru ziua respectiva i se da diurna .
Are dreptul si la plata celor 7 ore suplimentare? Pentru ca ar putea motiva ca nu s-a dus de drag la curs, a fost trimis de companie.
Orice lamurire imi este de mare ajutor.

Va multumesc anticipat.
george-neagu, moderator