Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Acordarea Diurna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Acordarea Diurna

Buna ziua,

M-am tot uitat prin lege si am urmarit discutiile de pe forum dar tot nu reusesc sa aflu unde ma incadrez cu urmatoarele 2 situatii :
- Plec de acasa la 8:00 dimineata, trec vama la 17:00 seara si ajung in tara respectiva la ora 21:00.In acest caz ce diurna mi se cuvine?(diurna acordata in Romania sau cea pentru deplasare in strainatate)
- Plec de la hotel la 9:00, trec vama in Romania la 12:00 si ajung acasa la 21:00.in acest caz ce diurna mi se cuvine?(cea din Romania sau diurna acordata pentru deplasare in strainatate).

Va rog daca ma puteti lamuri cu aceasta situatie ?
Nu sunt consultant, dar parerea mea este ca la nici una din situatii nu vi se cuvine diurna de Romania, neavand minim 12 ore si nu se insumeaza orele de la plecare cu orele de la venire.
In schimb, vi se cuvine diurna pentru strainatate . Ramane de vazut cu ce documente justificati orele.

Vedeti HG 518/1995

ART. 7
(1) Diurna in valuta se diferentiaza pe doua categorii si se acorda la nivelul prevazut pentru fiecare tara in care are loc deplasarea, potrivit anexei .
(2) Perioada pentru care se acorda diurna in valuta se determina in functie de mijlocul de transport folosit, avindu-se in vedere:
a) momentul decolarii avionului, la plecarea in strainatate, si momentul aterizarii avionului, la sosirea in tara, si de pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a Romaniei;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei sau de stat a Romaniei, atit la plecarea in strainatate, cit si la inapoierea in tara.
(3) Pentru fractiunile de timp care nu insumeaza 24 de ore, diurna se acorda astfel: 50% pina la 12 ore si 100% pentru perioada care depaseste 12 ore.
Si daca plec cu autoturismul si nu am viza de la nicio vama,cum justific diurna?
in practica atat pt ziua de plecare cat si pt ziua de sosire se calculeaza diurna pt strainatate (cel putin la privat)