avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu as mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu as mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc urmatorul copil

Sunt in crestere copil urmand in luna iulie copilul sa faca 2 ani. sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna septembrie si nu asi mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc urmatorul copil o sa imi dau demisia,cand se naste cel de al 2lea copil mai pot beneficia de indemnizatie tinand cont ca am 7ani lucrati fara niciointrerupere plus cei 2 ani de crestere copil?multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
george-neagu, moderator
octombrie 2016 - septembrie 2018 este perioada eligibila pentru dvs.

Detaliati exact ce statut ati avut in aceasta perioada.
din oct 2016 pana in iunie 2018 sunt in crestere copil si pe 17 iulie copil face 2 ani. si eu nasc cel de al.2lea copil in sept 2018
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2018
Alina si Casiana, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
octombrie 2016 - septembrie 2018 este perioada eligibila pentru CCC2.

Daca incetati raportul de munca in iunie 2018, atunci aveti acoperita perioada octombrie 2016 - iunie 2018 , situatie in care veti beneficia de indemnizatia pentru CCC2.
multumesc mult pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! - sarcină în ccc Jipa2017 Jipa2017 Buna ziua!In acest moment eu sunt in concediu crestere copil pana pe data de 1.05.2019.Daca eu voi ramane insarcinata si va trebui sa nasc dupa ce copilul face ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Daiana.M Daiana.M Buna ziua! Îmi puteți spune va rog daca în situația următoare pot beneficia de indemnizația de creștere a copilului? Perioada in care am lucrat este ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2017 alina-90 alina-90 Buna ziua.. In perioada octombrie 2014-septembrie 2016 am beneficiat de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului...in septembrie 2016 am fost ... (vezi toată discuția)