Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu as mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu as mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc urmatorul copil

Sunt in crestere copil urmand in luna iulie copilul sa faca 2 ani. sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna septembrie si nu asi mai vrea sa ma intorc la munca pana nasc urmatorul copil o sa imi dau demisia,cand se naste cel de al 2lea copil mai pot beneficia de indemnizatie tinand cont ca am 7ani lucrati fara niciointrerupere plus cei 2 ani de crestere copil?multumesc
george-neagu, moderator
octombrie 2016 - septembrie 2018 este perioada eligibila pentru dvs.

Detaliati exact ce statut ati avut in aceasta perioada.
din oct 2016 pana in iunie 2018 sunt in crestere copil si pe 17 iulie copil face 2 ani. si eu nasc cel de al.2lea copil in sept 2018
Alina si Casiana, utilizator
octombrie 2016 - septembrie 2018 este perioada eligibila pentru CCC2.

Daca incetati raportul de munca in iunie 2018, atunci aveti acoperita perioada octombrie 2016 - iunie 2018 , situatie in care veti beneficia de indemnizatia pentru CCC2.
multumesc mult pentru raspuns !