Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... foaia de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

foaia de lichidare

Buna ziua,

Este prevazuta expres intr-un act normativ obligatia angajatorului de a intocmi si a da angajatului foaia de lichidare la incetarea raporturilor de munca?

Multumesc!
Nu exista nici un act normativ care sa prevada obligatia angajatorului de a intocmi nota de lichidare.
Atunci care ar fi considerentul in urma carui angajatorii elibereaza o foaie de lichidare, cred ca trebuie sa existe un temei legal altfel nu ar face nimeni acest lucuru !

Multumesc!
Bogdan Ionita, Consilier juridic
Foaia de lichidare arata ca aveti sau nu aveti datorii fata de societatea de la care plecati si, in cazul in care aveti datorii, semnatura Dvoastra pe fisa de lichidare certifica acest lucru.
Va multumesc pentru informatiile oferite!
Este buna pentru fostul angajat (in aceasta nota de lichidare fiind trecute eventualele datorii ale angajatului fata de societate) ajutandu-l la angajarea intr-o alta societate, este buna si pt angajator deoarece la plecare se asigura ca angajatul nu are debite, iar daca are prin aceasta nota de lichidare i le poate face cunoscute angajatului.