Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal - articol scris gresit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal - articol scris gresit

Buna seara, se poate anula prin contestatie un proces verbal de constatare si sanctionare a unei contraventii (Politia Locala) daca articolul scris de agent nu este cel la care se incadreaza fapta?

Fapta comisa este circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis (Art. 108 OUG 195/2002) insa in procesul verbal agentul a scris "Fapta savarsita este prevazuta de Art. 111 din OUG 195/2002R) si sanctionata de articol 99 din OUG 195/2002R".

Ambele articole mentionate in proces nu au legatura cu fapta comisa.

**Amenda contraventionala a fost deja achitata, contestatia ar ajuta doar pentru returnarea sumei de bani.
eduard100, utilizator
Aveti dreptul legal prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Puteti formula plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicare,solicitand in principal admiterea plangerii si anularea PV si accesoriu restituirea sumei achitate