avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizație de încadrare/instalare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizație de încadrare/instalare

Bună seara. Am fost încadrat în ianuarie 2006 ca sergent, la finalul luni decembrie 2006 în baza Legi nr. 384/2006 privind statutul soldaților și gradaților voluntari, am fost degradat la gradul de caporal și am primit îndemnație de încadrare/instalare "nu mai îmi aduc aminte sigur dar asa mi s-a spus". De la 1 octombrie 2017 sunt încadrat ca subofițer (sergent major) în vara împlinesc 34 de ani. Alți colegi incadrati subofiteri ani anteriori au primit indemnizație de încadrare/instalare ca subofițer din care a fost scăzută indemnizația de încadrare/instalare primita ca "soldat gradat profesionist" și au fost incadrati cu gradul aferent varstei.
Cam multe anomalii!
De la financiar mi s-a spus ca nu am dreptul la indemnizație de încadrare/instalare ca s-a schimbat legea fără a mi se da alte explicatii.
În urma căutărilor am gasit Legea 153 din 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice
ANEXA nr. VI: FAMILIA OCUPAŢIONALĂ DE FUNCŢII BUGETARE "APĂRARE, ORDINE PUBLICĂ ŞI SECURITATE NAŢIONALĂ"
Art.21
(8) Soldaţii şi gradaţii profesionişti în activitate care au obţinut grade de subofiţeri ca urmare a absolvirii unor cursuri beneficiază de indemnizaţie de instalare numai în situaţia în care nu au beneficiat de indemnizaţie în condiţiile alin. (10) .
(10) Soldaţii şi gradaţii profesionişti în activitate, la semnarea primului contract, beneficiază de o indemnizaţie de instalare egală cu solda de funcţie cuvenită.
Dar în
Aplicarea legii
ART. 38
(1) Prevederile prezentei legi se aplică etapizat, începând cu data de 1 iulie 2017.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2017:
a) se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017,
cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de
încadrare, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte
elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar,
indemnizația brută de încadrare, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri
publice, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași
condiții;
Au dreptate sa nu primesc diferenta de la indemnizația de încadrare/instalare sau totuși sunt obligați sa mi-o acorde?
Va mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
Rynobyt, utilizator

Alte discuții în legătură

Legea 153 mariana bogdana mariana bogdana Buna ziua. Am o nedumerire in legatura cu salariul. Sunt incadrata pe un post de artist plastic I la teatru. Am vechime maxima, deci clasa V. In momentul in ... (vezi toată discuția)
Salariu functionar public-consilier asistent LIA VRANCEANU LIA VRANCEANU Buna ziua. Avand in vedere prevederile Legii nr. 153/2017,privind salariile bugetarilor ,va rog sa ma lamuriti si pe mine ,cum se calculeaza salariul unui ... (vezi toată discuția)
Cum ma pot muta de la o unitate militara la alta, dintr-o alta garnizoana? katanetz katanetz cum ma pot muta de la o unitate militara la alta dintr-o alta garnizoana, renuntand la compensatia de chirie, dar cei de la unitate nu imi aproba raportul de ... (vezi toată discuția)