Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire casa

Ce trebuie sa fac pentru o constructie noua de casa? Precizez;am un teren intabulat pe mine iar pe acest teren mai exista inca o casa mai veche,langa aceasta casa vreau sa mai construiesc inca o casa.Multumesc!
Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire emisa in conditiile Legii nr. 50/1991, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren si/sau constructii - identificat prin numar cadastral. Autorizatia de construire se emite in baza documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii, elaborata in conditiile acestei legi, in temeiul si cu respectarea prevederilor documentatiilor de urbanism, avizate si aprobate potrivit legii. Este necesara depunerea cererii pentru emiterea certificatului de urbanism in scopul obtinerii autorizatiei de construire ca act final de autoritate al administratiei publice locale pe baza caruia este permisa executarea lucrarilor de constructii referitoare la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea si postutilizarea constructiilor.