Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Formular 600 se poate depune retroactiv?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Formular 600 se poate depune retroactiv?

Daca in 2017 am avut sub 12×1900 venit cumulat din PFA si investitii (dividente si vanzare de actiuni), nu depun formular 600. Dar daca in 2018, pe la jumatatea anului voi depasi cu mult veniturile din investitii (pe care nu le poti previziona), se poate depune formularul in decurs de 30 de zile de la depasirea plafonului 12×1900? Sau cum se procedeaza pt a putea sa platesc in 2018 contributiile sociale pt aceasta?
Se compara cu valorile de anul trecut si apoi va ramane asa si se va plati cass si cas tot anul acesta daca anul trecut a fost peste plafon, sau nu se va plati deloc daca a fost sub..
Multumesc pentru raspunsul prompt. Inseamna ca in ianuarie 2019 cand voi depune F600 estimand 2018, atunci voi plati CAS si/sau CASS. Pai inseamna ca se plateste "la zi" cumva