Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Atributii COORDONATOR DE SECURITATE PE SANTIERE
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Atributii COORDONATOR DE SECURITATE PE SANTIERE

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare.
Un COORDONATOR DE SECURITATE PE SANTIERE ce atributii are in legatura cu un subantreprenor pe un santier. Mai exact ce documente are voie sa solicite acestuia. Coordonatorul este numit de antreprenor.
Am o lucrare pe un santier ca subantreprenor si coordonatorul de acolo imi cere toate documentele mele pe linie de SSM si imi impune sa modific o parte dintre ele.
Eu stiam ca in afara de Planul Propriu nu trebuie sa-mi ceara nimic.
Nu este treaba coordonatorului sa intervina in modificarea acestor acte.
Buna ziua. Ce acte vă cere și sub ce motiv vi le cere, ce trebuie sa modificați dvs. în aceste acte?
Poate va ajută informațiile din acest ghid
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Practic, toate. Unele riscuri din evaluare nu sunt pe gustul sau. Vrea sa modific evaluarea.
Tematicile de instruire, desi contin toate elementele din nome, nu sunt bune. Vrea sa modific tematicile de instruire.
Motiveaza ca el trebuie sa coordoneze toata activitatea SSM din santier, deci are raspundere si pentru actele mele .
Culmea este ca de planul propriu nu mi-a zis nimic,
SorinIo, utilizator
Studiati cu atentie HG nr. 300/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, privind Cerintele minime de securitate si sanatate pentru santierele temporare sau mobile. In actul normativ sunt precizate in clar competentele si atributiile. Ghidul mentionat in linkul precizat de utilizatorul Ionut.ion este limitativ, poate fi consultat si aplicat ad.literam doar in masura in care se pliaza pe activitatea din santierul dvs.
Cooperarea intre coordonatorul de securitate al santierului si ceilalti responsabilii ssm ai subantreprenorilor este obligatorie. Responsabilitatea finala revine coordonatorului de securitate al santierului desemnat de beneficiar.
Riscurile profesionale la nivel de santier trebuie sa fie identificate si evaluate fata de santier (global) si tinanad cont de riscurile tuturor celorlalti subantreprenori; influenta fiecarui risc global asupra activitatii santierului primeaza, fara a se desconsidera insa riscurile specifice fiecaruia dintre participantii la lucrarile din santier.
Mergand pe aceeasi linie, instruirea ssm si psi-su se aplica la fel, materialele de instruire la nivel de santier (implicit programarea instruirii) se vor aplica si la nivelul subantreprenorilor.
La fel cu planul de prevenire si protectie unic la nivel de santier.
Planul propriu al santierului se intocmeste plecand de la planul subantreprenorilor.
Multumesc pentreu raspuns!
Din cate inteleg ar trebui sa fac cate o evaluare de riscuri si un plan de prevenire pentru fiecare santier?
La fel si tematicile de instruire cu programul de instruire?