Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... luna libera tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

luna libera tata

buna ziua!copilul implineste 2 ani in 08.05.2018,mama va sta acasa pana la aceasta data(nu va cere stimulent de insertie)!tatal isi poate lua o luna de concediu de cand isi va relua mama activitatea?
multumesc
radunm, utilizator
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
Va multumesc frumos pentru raspunsul concret si rapid!
ma puteti ajuta cu lista documentelor necesare pt dosarul tatalui pt CCC?

O ZI BUNA!
Actele le gasiti aici
www.avocatnet.ro/articol_472...