Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile concediu neefectuat

Buna ziua. In cazul in care am demisionat si mai am 83 de zile de concediu neefectuat (23/an) la încetarea preavizului se vor plăti toate sau mai putine? Mentionez faptul ca sunt trecute pe fluturasul de salarii. Multumesc!
La incetarea c.i.m.,toate zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani ,potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Art.146 C.mun.
.....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Multumesc, de la fostul loc de muncă am primit următorul mesaj:
"Buna ziua,
Acest mail il primiti in urma convorbirii telefonice prin care ne-ati solicitat explicatii despre drepturile banesti cuvenite pentru zilele de concediu de odihna neefectuate pana la inchiderea contractului individual de munca.
La data de 30.06.2017 a incetat dreptul la concediul de odihna aferent anului 2015.
Zile neefectuate : CO 2016 = 23 zile / CO 2017 = 24 zile / CO 2018 = 3"
Au modificat si fluturașii. Am fluturași diferiți pe aceeasi luna, unii cu număr de zile co neefectuat si altii in care nu apar aceste zile. Unde ma pot adresa pentru a îndrepta această nedreptate?
Puteti sesiza ITM-ul.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Da... e normal.. CO neefectuat se da 18 luni dupa aceea.. apoi dreptul de a-l solicita inceteaza. Art 146 alin 2 Codul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unde este prevazut faptul ca , dreptul de a-l solicita încetează?