Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere cu 2 ani inainte de pensie????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere cu 2 ani inainte de pensie????

Buna seara,
Am si eu o intrebare: poate fi concediata (restructurare) o persoana care in martie 2010 implineste 59 de ani? Are 40 de ani de munca si ar putea iesi la pensie prin compensarea varstei cu anii de vechime, dar nu inainte de 60 de ani. "prin lume" se spune cum ca angajatorul n-ar prea avea voie sa concedieze un salariat in aceasta situatie. As dori opinia unui specialist si chiar un sfat dak este posibil. Va multumesc anticipat! O seara buna va doresc.

Este barbat. Asta stiam si va multumesc pentru confirmare. Ma intereseaza daca exista vreo prevedere cumva prin care angajatorul nu ar avea dreptul sa concedieze persoane in aceasta situatie ( adica in preajma pensionarii anticipate)?

freeelis a scris:

Daca este barbat atunci poate beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu Martie 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
Reducerea varstei standard de pensionare se poate face numai daca persoana respectiva a lucrat in conditii deosebite si / sau speciale de munca (grupe de munca).

Daca este femeie putea beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 8 luni.
1. Un angajator isi organizeaza munca asa cum crede el de cuviinta pentru firma lui, este riscul lui, sunt banii lui.
2. In cazul in care exista mai multe persoane pe posturi similare sau asemanatoare si dintre acestea sunt unele posturi desfiintate, atunci se poate aplica art.81 din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.81. - (1) La aplicarea efectiva a reducerii de personal, dupa reducerea posturilor vacante de natura celor desfiintate, masurile vor afecta in ordine:
a) CIM ale salariatilor care cumuleaza doua sau mai multe functii, precum si ale celor care cumuleaza pensia cu salariul;
b) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de varsta standard si stagiu de cotizare si nu au cerut pensionarea in conditiile legii;
c) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor.
(2) La luarea masurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului vor fi avute in vedere urmatoarele criterii minimale:
a) daca masura ar putea afecta doi soti care lucreaza in aceeasi unitate, se desface contractul de munca al sotului care are venitul cel mai mic, fara ca prin aceasta sa se poata desface contractul de munca al unei persoane care ocupa un post nevizat de reducere;
b) masura sa afecteze, mai intai, persoanele care nu au copii in intretinere;
c) masura sa afecteze numai in ultimul rand pe femeile care au in ingrijire copii, barbatii vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii, pe intretinatorii unici de familie, precum si pe salariatii, barbati sau femei, care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea lor.
(3) In cazul in care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a incheiat cu unitatea un act aditional la contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate intr-o anumita perioada de timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului, daca masura desfacerii contractului de munca nu-i este imputabila.
(4) In ipoteza in care doua sau mai multe persoane salariate sunt in aceeasi situatie, disponibilizarea se va face cu consultarea sindicatelor.
La obiect ca intotdeauna. Va multumesc!!! =D>

tudorvaleriu a scris:

1. Un angajator isi organizeaza munca asa cum crede el de cuviinta pentru firma lui, este riscul lui, sunt banii lui.
2. In cazul in care exista mai multe persoane pe posturi similare sau asemanatoare si dintre acestea sunt unele posturi desfiintate, atunci se poate aplica art.81 din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.81. - (1) La aplicarea efectiva a reducerii de personal, dupa reducerea posturilor vacante de natura celor desfiintate, masurile vor afecta in ordine:
a) CIM ale salariatilor care cumuleaza doua sau mai multe functii, precum si ale celor care cumuleaza pensia cu salariul;
b) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de varsta standard si stagiu de cotizare si nu au cerut pensionarea in conditiile legii;
c) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor.
(2) La luarea masurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului vor fi avute in vedere urmatoarele criterii minimale:
a) daca masura ar putea afecta doi soti care lucreaza in aceeasi unitate, se desface contractul de munca al sotului care are venitul cel mai mic, fara ca prin aceasta sa se poata desface contractul de munca al unei persoane care ocupa un post nevizat de reducere;
b) masura sa afecteze, mai intai, persoanele care nu au copii in intretinere;
c) masura sa afecteze numai in ultimul rand pe femeile care au in ingrijire copii, barbatii vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii, pe intretinatorii unici de familie, precum si pe salariatii, barbati sau femei, care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea lor.
(3) In cazul in care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a incheiat cu unitatea un act aditional la contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate intr-o anumita perioada de timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului, daca masura desfacerii contractului de munca nu-i este imputabila.
(4) In ipoteza in care doua sau mai multe persoane salariate sunt in aceeasi situatie, disponibilizarea se va face cu consultarea sindicatelor.

Prevederile art. 81, alin. (2), lit. c) din CCMUN nu sunt aplicabile decat in cazul pensiei pentru limita de varsta. Atunci cand un act normativ nu distinge intre categoriile de pensie, facand referire la "pensie" la modul generic, intotdeauna se va avea in vedere pensia pentru limita de varsta, nu celelalte categorii de pensie.

Domnul respectiv poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani. Desigur, angajatorul il va tine in continuare, intrucat nu face distinctia intre categoriile de pensie si nici nu se va interesa la casa de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Prevederile art.81 din CCMN sunt aplicabile numai in cazul concedierilor colective.