avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala si handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala si handicap

Buna ziua.In iunie 2016 am fost diagnosticata cu tumora san cu gradul 1 de malignitate si metastaza limfonodulara acuma stanga.Am urmat tratamentul cuvenit (citostatice,radioterapie) Am beneficiat un an si jum de concediu medical si as dori sa ma pensiona ,o perioada,pe caz de boala. Am 43 ani si pe cartea de munca vreo 7 ani trecuți. Cam la cat pe ridica pensia pe caz de boala? Si pot beneficia si de pensie de handicap?Si cam cat ar fi?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adrianungureanu976 , utilizator 20:03, 15 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia de invaliditate = 520 de lei
Indemnizatia de handicap va fi in functie de gradul de handicap
Multumesc din suflet. Cineva mi-a spus că suma primita pt pensia de boala e in functie de cati ani am pe cartea de munca..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am pensie de invaliditate gradul 3 - 520 lei (din iulie va fi 640 lei)

Indemnizația de handicap:
- grad mediu e 50 lei (din iulie 60 lei)
- grad accentuat 350 lei (din iulie 375 lei)
- grad grav 450 lei (din iulie 500 lei)
Nu contează cati ani de munca ai pe cartea de munca?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia va fi calculata pentru perioada lucrata.
Va fi mai mica de 520 de lei.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei.

Alte discuții în legătură

Valoare pensie grad 3 de invaliditate ciprian_vintea ciprian_vintea Buna ziua, Am primit decizia de pensionare pe caz de boala grad 3 de invaliditate. Valoarea pensiei este injumatatita intrucat pot lucra maxim 4 ore? Daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap sau pensie de boala ika ika In luna septembrie 2013 am fost diagnosticata cu LIMFOM MALIGN NONHODGKIN DIFUZ CUCELULA MICA D STD IV si am fost tratata cu citostatice cure FCR .Am ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia de invaliditate ? Eliana19 Eliana19 Buna ziua Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ... (vezi toată discuția)