Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala si handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala si handicap

Buna ziua.In iunie 2016 am fost diagnosticata cu tumora san cu gradul 1 de malignitate si metastaza limfonodulara acuma stanga.Am urmat tratamentul cuvenit (citostatice,radioterapie) Am beneficiat un an si jum de concediu medical si as dori sa ma pensiona ,o perioada,pe caz de boala. Am 43 ani si pe cartea de munca vreo 7 ani trecuți. Cam la cat pe ridica pensia pe caz de boala? Si pot beneficia si de pensie de handicap?Si cam cat ar fi?Multumesc anticipat
Pensia de invaliditate = 520 de lei
Indemnizatia de handicap va fi in functie de gradul de handicap
Multumesc din suflet. Cineva mi-a spus că suma primita pt pensia de boala e in functie de cati ani am pe cartea de munca..
Eu am pensie de invaliditate gradul 3 - 520 lei (din iulie va fi 640 lei)

Indemnizația de handicap:
- grad mediu e 50 lei (din iulie 60 lei)
- grad accentuat 350 lei (din iulie 375 lei)
- grad grav 450 lei (din iulie 500 lei)
Nu contează cati ani de munca ai pe cartea de munca?
Pensia va fi calculata pentru perioada lucrata.
Va fi mai mica de 520 de lei.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei.