Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?

Buna ziua
Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ani si 9 luni nu a mai putut lucra pentru ca tatal meu s a imbolnavit si ea l a ingrijit si acum la 58 a fost incadrata la grad de invaliditate gr 3? Dupa cati ani va putea obtine pensia de urmas dupa tatal meu ?
Eliana19, utilizator
Pensie de invaliditate = 520 de lei = indemnizatie minima pentru pensionari
Pensie de urmas la 61 ani si 7 luni
Pensia de urmas = 50% din ceea ce i se cuvenea sustinatorului
La implinirea varstei standard 61 ani si 7 luni, la alegere:
1-Pensia proprie(indemnizatia minima pentru pensionari).
2-Pensia de urmas
Va multumesc mult!
Si daca mama ar fi incadrata cu pensie de invaliditate gr 2 care ar fi fost cuantumul pensiei?
La fel.
520 de lei acum
Incepand cu iulie 2018 = 640 de lei-indemnizatia minima pentru pensionari
Buna seara
Va rog mult lamuriti ma intr o chestiune legata de pensiile astea obtinute pe fondul invaliditatii....am o cunostinta care in urma expertizei medicale pe baza deciziei medicului a primit pensia de urmas(adica jumatate din cuantumul pensiei sotului decedat)si nu 520 lei ....exista vreo pensie cu grad de invaliditate care sa fie echivalenta cu pensia de urmas?