avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?

Buna ziua
Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ani si 9 luni nu a mai putut lucra pentru ca tatal meu s a imbolnavit si ea l a ingrijit si acum la 58 a fost incadrata la grad de invaliditate gr 3? Dupa cati ani va putea obtine pensia de urmas dupa tatal meu ?
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
Eliana19, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:14, 18 Aprilie 2018
Pensie de invaliditate = 520 de lei = indemnizatie minima pentru pensionari
Pensie de urmas la 61 ani si 7 luni
Pensia de urmas = 50% din ceea ce i se cuvenea sustinatorului
La implinirea varstei standard 61 ani si 7 luni, la alegere:
1-Pensia proprie(indemnizatia minima pentru pensionari).
2-Pensia de urmas
Va multumesc mult!
Si daca mama ar fi incadrata cu pensie de invaliditate gr 2 care ar fi fost cuantumul pensiei?
La fel.
520 de lei acum
Incepand cu iulie 2018 = 640 de lei-indemnizatia minima pentru pensionari
Buna seara
Va rog mult lamuriti ma intr o chestiune legata de pensiile astea obtinute pe fondul invaliditatii....am o cunostinta care in urma expertizei medicale pe baza deciziei medicului a primit pensia de urmas(adica jumatate din cuantumul pensiei sotului decedat)si nu 520 lei ....exista vreo pensie cu grad de invaliditate care sa fie echivalenta cu pensia de urmas?

Alte discuții în legătură

Pensia de urmas Carmenstratone Carmenstratone Am 2 copii care primesc pensie de urmas de pe urma tatalui fost cadru M.A.I cu o vechime in politie de 16 ani.I urma calcularii au fiecare cate 450 de lei.De ... (vezi toată discuția)
Pensie (de urmas?) gradul 3 de invaliditate CatalinNic CatalinNic Buna ziua, Situatia este urmatoarea. Mama mea a beneficiat pana in aceasta luna de pensie de urmas (in urma decesului tatalui meu) fiind incadrata cu un ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala si handicap Luminița S. Luminița S. Buna ziua.In iunie 2016 am fost diagnosticata cu tumora san cu gradul 1 de malignitate si metastaza limfonodulara acuma stanga.Am urmat tratamentul cuvenit ... (vezi toată discuția)