avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Se poate divorta dc ambii soti au domiciliul in ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Se poate divorta dc ambii soti au domiciliul in strainatate?

Dc suntem casatoriti in Romania dar amandoi locuim in strainatate si avem domiciliul in strainatate, sotul meu poate intenta actiunea de divort in Romania, fara acordul meu?
Da. Urmand ca dvs sa cereti instantei sa constate lipsa de competenta teritoriala.


ContSters464841 a scris:

Dc suntem casatoriti in Romania dar amandoi locuim in strainatate si avem domiciliul in strainatate, sotul meu poate intenta actiunea de divort in Romania, fara acordul meu?


Buna ziua,
Da, se poate divorta si in Romania, chiar daca ambii soti au domiciliul in strainatate.
Competenta este intotdeauna Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti.
Deschiderea actiunii de divort de catre unul dintre soti, nu are nevoie de acordul celulalt sot.
Dvs. aveti obligatia, in acest caz sa depuneti intampinare si sa aratati motivele pentru care nu sunteti de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț căsnicie în strainatate valentinciprian valentinciprian Se poate intenta divorț în România pentru o căsnicie consumata în strainatate (Germania). Domiciliile soților sunt în Germania iar reclamantul are și ... (vezi toată discuția)
Divortul miha277 miha277 m am casatorit in strainatate,sotul meu este roman.ne am despartit cam acum 2 ani iar eu am revenit cu baietelul nostru in tara. am certificat de casatorie si ... (vezi toată discuția)
Divort ioanapricop ioanapricop buna ziua recurg la aceasta solutie pentru ca nu reusesc sa gasesc raspunsuri la intrebarile care le am sunt casatorita in romania cu un roman locuim ... (vezi toată discuția)