Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Ce se poate face in legatura cu dreptul la transport ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Ce se poate face in legatura cu dreptul la transport feroviar gratuit pentru studentii cu varsta de peste 26 de ani?

Inteleg ca legea Educatiei Nationale a fost actualizata in august 2017, tocmai ca sa se introduca o exceptie si ca orice student sa aiba astfel parte de gratuitate.
Actualizarea din august 2017 aduce articolului 205, alin 2, prin (2^1) o exceptie:
(2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), /când / în tot cursul anului calendaristic,/ cine/
studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ
superior acreditate,/ce/ beneficiază de gratuitate la transport intern feroviar la toate
categoriile de trenuri, clasa a II-a.

Ar trebui sa dau in judecata universitatea pentru ca nu mi-a acordat legitimatia de calatorie?
Vedeti HG 42/2017
[ link extern ]
Da, am citit si am rascitit HG-ul, impreuna cu faimosul articol 205 din Legea Educatiei Nationale, si tot nu vad unde apare limitarea de varsta, iar in HG 42/2017 se stipuleaza ca universitatile poarta raspunderea eliberarii legitimatiilor de calatorie. Rezulta ca daca mi-au refuzat-o, e vina celor de la universitate si pot fi trasi la raspundere.

Cornel Vasile a scris:

Vedeti HG 42/2017
[ link extern ]

Intr-adevar, pot fi trasi la raspundere.

Puteti sesiza Ministerul Educatiei si/sau promova o actiune in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic