avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Ce se poate face in legatura cu dreptul la transport ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Ce se poate face in legatura cu dreptul la transport feroviar gratuit pentru studentii cu varsta de peste 26 de ani?

Inteleg ca legea Educatiei Nationale a fost actualizata in august 2017, tocmai ca sa se introduca o exceptie si ca orice student sa aiba astfel parte de gratuitate.
Actualizarea din august 2017 aduce articolului 205, alin 2, prin (2^1) o exceptie:
(2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), /când / în tot cursul anului calendaristic,/ cine/
studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ
superior acreditate,/ce/ beneficiază de gratuitate la transport intern feroviar la toate
categoriile de trenuri, clasa a II-a.

Ar trebui sa dau in judecata universitatea pentru ca nu mi-a acordat legitimatia de calatorie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:37, 20 Martie 2018
Vedeti HG 42/2017
[ link extern ]
Da, am citit si am rascitit HG-ul, impreuna cu faimosul articol 205 din Legea Educatiei Nationale, si tot nu vad unde apare limitarea de varsta, iar in HG 42/2017 se stipuleaza ca universitatile poarta raspunderea eliberarii legitimatiilor de calatorie. Rezulta ca daca mi-au refuzat-o, e vina celor de la universitate si pot fi trasi la raspundere.

Cornel Vasile a scris:

Vedeti HG 42/2017
[ link extern ]

Intr-adevar, pot fi trasi la raspundere.

Puteti sesiza Ministerul Educatiei si/sau promova o actiune in instanta.
Ultima modificare: Marți, 20 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transport gratuit cfr loredana17apr loredana17apr Bună seara! Sunt studenta in anul II la Facultatea de drept din cadrul Universității din Pitești. În anul universitar 2016/2017 am beneficiat de ... (vezi toată discuția)
Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de transport gratuit ... uncetateanN uncetateanN Elevii la invatamantul postliceal beneficiaza de transport(cu trenul) gratuit la fel ca si studentii sau de cel putin o reducere? (vezi toată discuția)
Gratuitate cfr studenti anul universitar 2017-2018 bvirgil bvirgil Buna ziua, Am solicitat secretariatului legitimatia pentru gratuitatea transport CFR insa am fost refuzat pentru ca am peste de 26 de ani. Daca pana acum ... (vezi toată discuția)