avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere eronată a declarației S 1046 la Srl cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere eronată a declarației S 1046 la Srl cu activitate

Buna ziua . Doresc să știu cum se mai poate îndrepta situația în care pentru un srl înființat în iunie 2015 și activ încă de atunci s-a depus eronat de către contabila in 2016 o declarație de inactivitate (S1046) pentru anul 2015 in loc de bilanț , in 2017 depunandu-se bilanțul pentru 2016 însă nici o declarație rectificativa cu privire la depunerea in mod greșit a declarației S1046 pt 2015 (unde ar fi trebuit depus bilanț). Menționez că actele au stat la contabila și am constatat aceste nereguli recent când i-am cerut actele în vederea încheierii colaborării . Știu că erorile se pot corecta in anul următor celui în care s-au produs erorile însă au trecut 2 ani și ceva de atunci ... acum fiind în 2018 urmând a se depune bilanțul pe 2017 . Se mai poate face ceva ? Care ar fi pașii ? Ce sancțiuni risc ?

Alte discuții în legătură

Eroare depunere declaratie inactivitate cernatmariana cernatmariana Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar trebui sa fac pentru anularea depunerii eronate a declaratiei de inactivitate ( s1046) pentru o ... (vezi toată discuția)
Declaratie inactivitate srl pe 2018/d100/bilant contabil sierra sierra Am infiintat un SRL in decembrie 2018, care nu a avut activitate. (Trebuie intai sa obtin mai multe autorizatii.) Trebuie sa depun bilant contabil pentru 2018? ... (vezi toată discuția)
Am depus declarație de inactivitate pentru 2017, dar în mai 2018 am aflat că au avut ceva venituri din subvenții. cum o pot anula? Diana_401 Diana_401 Buna ziua! Pt o societate comerciala am depus declaratie de inactivitate. pt 2017. In mai 2018 aflu ca au avut ceva venituri din subventii. Vreau sa depun ... (vezi toată discuția)