Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Am depus declarație de inactivitate pentru 2017, dar ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Am depus declarație de inactivitate pentru 2017, dar în mai 2018 am aflat că au avut ceva venituri din subvenții. Cum o pot anula?

Buna ziua! Pt o societate comerciala am depus declaratie de inactivitate. pt 2017. In mai 2018 aflu ca au avut ceva venituri din subventii. Vreau sa depun bilantul aferent anului 2017. Cum pot anula declaratia de inactivitate? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Ordin 450/2016:

4. Constituie, de asemenea, obiectul corectării şi situaţiile determinate de următoarele tipuri de erori:
a) transmiterea electronică de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale în loc de declaraţie de inactivitate, precum şi transmiterea electronică a declaraţiei de inactivitate în loc de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale;

Aveti la pct II din ordin: procedura de corectare a erorilor constatate