Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cazier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cazier

Am fost condamnat la un an de inchisoare pentru furt (recidivist) in 2004 cand mi se sterge cazierul
Daca sunteti recidivist,conform regulilor emise ,art.17 alin.3 lit.a ,iv) din Dispozitiei nr.18/2011 emisa pentru punerea in aplicare art.31 din Legea 238/2009 , dupa 20 de ani.Dar aveti la indemana reabilitarea judecatoreasca pentru a se da" cazierul curat" daca dovediti cele necesare si a trecut timpul impus in acest sens.
Dar ,in evidenta operativa a cazierului judiciar veti fi sters cam la varsta de 80 de ani,daca in ultimi 20 de ani ,inaintea implinirii etatii aratate ,nu ati savarsit alte fapte.Succes!