avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cazier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cazier

Am fost condamnat la un an de inchisoare pentru furt (recidivist) in 2004 cand mi se sterge cazierul
Cel mai recent răspuns: geo-vem , utilizator 19:43, 19 Martie 2018
Daca sunteti recidivist,conform regulilor emise ,art.17 alin.3 lit.a ,iv) din Dispozitiei nr.18/2011 emisa pentru punerea in aplicare art.31 din Legea 238/2009 , dupa 20 de ani.Dar aveti la indemana reabilitarea judecatoreasca pentru a se da" cazierul curat" daca dovediti cele necesare si a trecut timpul impus in acest sens.
Dar ,in evidenta operativa a cazierului judiciar veti fi sters cam la varsta de 80 de ani,daca in ultimi 20 de ani ,inaintea implinirii etatii aratate ,nu ati savarsit alte fapte.Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stergerea cazierului surub2 surub2 am fosta arestat in 1995 pentru furt calificat si condamnat la 1,6 luni pe timp de 3,6luni executand 6 luni de detentie pina am fost judecat cazierul meu sa ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp se sterge cazierul si care sunt conditiile sfinxul sfinxul buna pentru toti am fost condamnat in 1997 la 3,2 ani in lipsa pentru furt auto ajutat de un prieten ,am fost condamnat in lipsa si pedeapsa sa prescris ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept/reabilitarea judecatoreasca Diana.28_17 Diana.28_17 Buna ziua, Am fost condamnat la 3 ani cu suspendare in anul 2011, iar timp de 6 ani de probatiune, ultima intrevedere cu ofiterul de probatiune fiind in iulie ... (vezi toată discuția)