Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... renuntare la U.P.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

renuntare la U.P.

Procurorul de caz, in temeiul art. 318 alin. 12 NCP a sesizat judecatorul de camera preliminara pentru confirmarea solutiei de renuntare la urmărirea penală.

Persoana vatamata nu e multumita de faptul că procurorul de caz a sesizat judecatorul de camera preliminara pentru confirmarea de renuntare la urmărire penala, nu este multumita nici cu solutia adoptata de catre acest procuror de caz.

Persoana vatamata are dreptul sa faca plangere impotriva ordonantei proc. de caz la prim-procurorul parchetului.

-----------------------------------------------------
1) Mai e nevoie de o plangere impotriva ord. proc. de caz ce trebuie adresata prim-proc. in termen de 20 de zile?

2) Persoana vatamata va primi o citatie de la instanta de judecata pentru a isi expune motivele de nemultumire impotriva solutiei de renuntare urmarire penala asa cum a solicitat proc. de caz?

Persoana vatamata are dreptul sa faca plangere impotriva ordonantei proc. de caz la prim-procurorul parchetului.

-----------------------------------------------------
1) Mai e nevoie de o plangere impotriva ord. proc. de caz ce trebuie adresata prim-proc. in termen de 20 de zile?

Nu.
2) Persoana vatamata va primi o citatie de la instanta de judecata pentru a isi expune motivele de nemultumire impotriva solutiei de renuntare urmarire penala asa cum a solicitat proc. de caz?

Da, o sa fie citata si are dreptul sa formuleze critici in ceea ce priveste legalitatea si temeinicia ordonantei. Are dreptul sa depuna inscrisuri noi daca are.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Persoana vatamata are dreptul sa faca plangere impotriva ordonantei proc. de caz la prim-procurorul parchetului.

-----------------------------------------------------
1) Mai e nevoie de o plangere impotriva ord. proc. de caz ce trebuie adresata prim-proc. in termen de 20 de zile?

Nu.

Culmea este faptul că persoana vatamata a primit ordonanta emisa de proc de caz, in care i s-a adus la cunostinta de faptul ca poate formula plangere la prim-procuror in termen de 20 de zile.
Am rămas fără replică, incerc să ajut persoana in cauza, și, cand am vazut ca proc. de caz a solicitat instantei renuntarea la urm. penală, dar i-a comunicat persoanei vatamate si ord. de clasare, cu informatia ca poate formula plangere la prim-procuror in termen de 20 de zile de la comunicare, ma intrebam:
- Mai are rost sa atace ord. proc. de caz la prim-procuror?
cand am vazut ca proc. de caz a solicitat instantei renuntarea la urm. penală, dar i-a comunicat persoanei vatamate si ord. de clasare

Este posibil sa fie vorba de mai multe infractiuni savarsite in concurs, pentru una a dispus clasarea, pentru alta renuntarea.
Multumim.
Am observat ca aveti dreptate!

1) Pentru o infractiune s-a dispus Renuntarea la u.p. prin sesizarea a instantei.
(Persoana vatamata va primi citatie de la instanta).

2) Pentru o alta infractiune s-a dispus Clasarea in baza art. 314 al. 1 raportat la art. 315 al. 1 lit. b, respectiv art. 16 lit. b.
Impotriva solutiei de clasare se poate face plangere la prim-proc. in termen 20 zile.
In baza carui art. se poate face plangere imp. ord. de clasare la prim. procuror?
art. 339 alin. (1) şi (4) C. proc. pen., trebuie sa scrie si in ordonanta.