avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Banca a dat detalii sotului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Banca a dat detalii sotului

Buna ziua!as dori să stiu dacă pot da banca în judecată deoarece a dat detalii despre situația mea sotului ba mai mult s-a făcut și interogare la BC fara acordul meu.As castiga?mi-au distrus casnicia
Cel mai recent răspuns: Alina Rosu , Evaluator 14:06, 29 Martie 2018
Banca este tinuta de secretul profesional, avand obligatia de a nu divulga sau comunica date si informatii bancare, deci de a pastra confidentialitatea asupra tuturor acelor informatii legate de activitatea sa, care odata facute publice ar cauza prejudicii fie bancii, fie propriei clientele,daunand intereselor sau prestigiului acestora. Nu sunt insa confidentiale acele informatii cu mare grad de generalitate, nici informatiile care, desi precise, sunt notorii sau, oricum, deja cunoscute de un numar prea mare de persoane pentru a mai putea fi considerate « secrete ».
Totodata, divulgarea secretului profesional, de natura a aduce un prejudiciu unei persoane, savarsita de catre acela care a luat cunostinta despre aceste date/informatii in virtutea profesiei sau functiei si care are obligatia pastrarii confidentialitatii cu privire la respectivele date constituie infractiune potrivit art. 227 din Codul penal. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Multumesc!sotul nu stia de credit si nu sunt informații stiute dar i s-au dat detalii...în concluzie as avea câștig de cauză?
Multumesc!sotul nu stia de credit dar i s-au dat detalii nu mi se pare corect...în concluzie as avea câștig de cauză?

DIANA POPESCU a scris:

Banca este tinuta de secretul profesional, avand obligatia de a nu divulga sau comunica date si informatii bancare, deci de a pastra confidentialitatea asupra tuturor acelor informatii legate de activitatea sa, care odata facute publice ar cauza prejudicii fie bancii, fie propriei clientele,daunand intereselor sau prestigiului acestora. Nu sunt insa confidentiale acele informatii cu mare grad de generalitate, nici informatiile care, desi precise, sunt notorii sau, oricum, deja cunoscute de un numar prea mare de persoane pentru a mai putea fi considerate « secrete ».
Totodata, divulgarea secretului profesional, de natura a aduce un prejudiciu unei persoane, savarsita de catre acela care a luat cunostinta despre aceste date/informatii in virtutea profesiei sau functiei si care are obligatia pastrarii confidentialitatii cu privire la respectivele date constituie infractiune potrivit art. 227 din Codul penal. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

Interogarea Biroului de credit se face NUMAI cu acordul scris al fiecarei persoane.
Exista un astfel de acord semnat de dvs?
Nu am semnat nimic....soțul a fost singur la bancă ...

Alte discuții în legătură

Are dreptul? lilicrin lilicrin Are dreptul primaria sa se intereseze la BP daca firma are datoriile achitate? Primaria a trimis catre BP un inscris in care li se cere BP-ului sa precizeze in ... (vezi toată discuția)
Sesizare anspdcp bizbiz bizbiz Buna ziua. Am nevoie de o informatie. In firma la care am lucrat au fost anumite nereguli si angajatorul mi-a produs un prejudiciu material prin prelucrarea ... (vezi toată discuția)
Clauza de confidentialitate vennonah vennonah Am lucrat la o firma din industria alimentara timp de 3 ani pe un post de CTC. Nu am semnat acolo nimic aditional contractului de munca standard referitor la ... (vezi toată discuția)