Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... repunerea pe rol a unui dosar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

repunerea pe rol a unui dosar

va multumesc.

am un dosar in care sunt chemata in judecata,Pot cere eu repunerea pe rol?
dupa cit timp mi se poate aproba?
geta_tabacu, utilizator
Da, puteti face cerere de repunere pe rol a litigiului suspendat chair daca aveti calitatea de parat in acel dosar.

Uitati un model de cerere :

Domnule Presedinte,

Subsemnata ............................ cu domiciliul in ................, in calitate de parata in actiunea care formeaza obiectul dosarului nr. ...../......... al Judecatoriei .............. va rugam sa dispuneti repunerea pe rol a cauzei susmentionate, suspendata la termenul din .......... datorita ...................... .

Precizam ca suspendarea judecatii s-a facut potrivit incheierii .............. .

In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile art. 245 C. de procedura civila.

Anexez prezentei dovada achitarii taxei de timbru.

Data ..............

Semnatura

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ......................
Cornel Vasile, Consilier juridic
puteti cere repunerea pe rol daca s-a lamurit motivul pt care dosarul a fost suspendat.