avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... repunerea pe rol a unui dosar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

repunerea pe rol a unui dosar

va multumesc.








am un dosar in care sunt chemata in judecata,Pot cere eu repunerea pe rol?
dupa cit timp mi se poate aproba?
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2009
geta_tabacu, utilizator
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 17:53, 25 Octombrie 2009
Da, puteti face cerere de repunere pe rol a litigiului suspendat chair daca aveti calitatea de parat in acel dosar.

Uitati un model de cerere :

Domnule Presedinte,

Subsemnata ............................ cu domiciliul in ................, in calitate de parata in actiunea care formeaza obiectul dosarului nr. ...../......... al Judecatoriei .............. va rugam sa dispuneti repunerea pe rol a cauzei susmentionate, suspendata la termenul din .......... datorita ...................... .

Precizam ca suspendarea judecatii s-a facut potrivit incheierii .............. .

In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile art. 245 C. de procedura civila.

Anexez prezentei dovada achitarii taxei de timbru.

Data ..............

Semnatura

...................

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ......................
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
puteti cere repunerea pe rol daca s-a lamurit motivul pt care dosarul a fost suspendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent - repunere pe rol Andreea.B Andreea.B Buna ziua, Am primit o citatie pt judecarea perimarii unui dosar. Pe Portal apare ca procesul a fost suspendat in baza art.242 alin.1 pct.2 cpc. Este ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol lumifatu lumifatu cum trebuie sa intocmesc o hartie pentru a repune pe rol un caz suspendat pentru ca nu ar fi fost depuse la dosar toate documentele cerute de judecator dar si ... (vezi toată discuția)