Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum procedez in situatia asta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum procedez in situatia asta?

SC X SRL, are doi salariati . In luna n, salariatul popescu a suferit un accident in care si-a fracturat piciorul si a avut nevoie de o proteza. Aceasta a fost achizitionat de SC X SRL. Cum se inregistreaza factura si ce alte implicatii are? ...MULTUMESC ANTICIPAT!
ati putea inregistra factura de cheltuieli, daca acea factura este emisa pe numele societatii x srl;
este chelt.ded limitat , cf art 21 alin 3 lit c cod fiscal :
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare.
Intră sub incidenţa acestei limite, cu prioritate, [...] ajutoarele pentru boli grave sau incurabile şi protezele, precum şi cheltuielile ....

Deci valoarea respectiva se va deduce in limita a 2% din fondul de salarii .
Restul este nedeductibil .
Daca x srl e microintreprindere , nu avem cheltuiala neded.
M-ati putea ajuta cu inregistrarile contabile in cazul asta? Factura este in valoare de 2500(inclusiv tva). Cheltuielile cu salariile personalului 2430 lei.
X e platitor de tva ?
X e micro ?
2430 lei sint cheltuielile anuale ? adica fondul de salarii anual?
x este platitor de tva, platitor de impozit pe profit
cheltuielile cu salariile personalului dintr-o luna sunt 2403
inregistrare contabila
6458=4011 2500

nota : ati spus ca val e 2500 inclusiv tva ; protezele sint scutite de tva , cf art 141, pct 24 din norme daca proteza e data de spital

Daca nu e data de spital, sau nu e data pe perioada spitalizarii atunci e cu tva(dar are cota de 9%) , si inregistrarea va fi :
%=4011 2500

fiscalitate
la 31.12.2009 : 12 luni x 2403=28836 lei fons salarii

deductibil 2% =577 lei
nedeductibil = 1923 in primul caz , sau 1717 in al doilea ( daca e tva de 9%)

La 31.12.2009, se va corecta si deductibilitatea tva -ului, in sensul ca se va lasa pe deductibil doar tva aferent limitei deductibile , respectiv 51 lei ;
pentru restul de tva se va trece in decont la rindul de regularizari taxa deductibila suma de 526 lei , cu nota contabila :
4426=4011 526 in rosu
635 =4011 526 in negru

E valabil daca in 2403 ati inclus si datoriile sociale .
Fondul de salarii e format din salarii brute+ datorii societate