Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare sau nu?

Buna ziua,
Intrebare: poate fi discriminare faptul ca intr-un oras se ia un salariu, iar in altul, pe acelasi post, cu acelasi atributii, in acceasi companie?
In ROI este un paragraf care spune:
"Angajatorul asigura accesul nediscriminatoriu la:
- venituri egale pentru munca de valoare egala;".
Discriminare pe zone geografice?
Multumesc.
edward_zone, utilizator
E greu de spus daca ar fi discriminare.
Exista contracte semnate.
Persoana care se considera discriminata se poate adresa Inspectiei Muncii, Inspectoratelor Teritoriale de Munca si/sau Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Vedeti si
www.avocatnet.ro/articol_385...
Ce contracte?

editare : citarea unui raspuns anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic