Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe casa

Am o casa în constructie din 2010, nu am acoperis montat. Cînd va fi finalizata voi plati impozit de la data finalizarii sau de la data expirarii autorizatiei de constructie? Nu am prelungit autorizatia din lipsa de bani
Conform Cod Fiscal:

(3) Pentru clădirile nou-construite, data dobândirii clădirii se consideră după cum urmează:

c) pentru clădirile ale căror lucrări de construcții nu au fost finalizate la termenul prevăzut în autorizația de construire și pentru care nu s-a solicitat prelungirea valabilității autorizației, în condițiile legii, la data expirării acestui termen și numai pentru suprafața construită desfășurată care are elementele structurale de bază ale unei clădiri, în speță pereți și acoperiș. Procesul-verbal de recepție se întocmește la data expirării termenului prevăzut în autorizația de construire, consemnându-se stadiul lucrărilor, precum și suprafața construită desfășurată în raport cu care se stabilește impozitul pe clădiri.

Adica de la data cand va deveni cladire in sensul Codului Fiscal (nu se datoreaza doar pe pereti):

b) clădire - orice construcție situată deasupra solului și/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosința sa, și care are una sau mai multe încăperi ce pot servi la adăpostirea de oameni, animale, obiecte, produse, materiale, instalații, echipamente și altele asemenea, iar elementele structurale de bază ale acesteia sunt pereții și acoperișul, indiferent de materialele din care sunt construite;
Ioan Petru Butariu, Contabil