avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare drept proprietate

Buna ziua,

Eu detin 50% din cata parinteasca, iar mama 50%. Dupa moartea mamei toti fratii au cedat dreptul in favoarea surorii mele. eu doresc sa ii vand dreptul meu de proprietate de 50% si sa ii cedez partea de mostenire.
Se poate sa ii vand dreptul de proprietate , iar dupa sa se ocupe ea de actele casei?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:12, 23 Martie 2018
Buna ziua,
S-au dezbatut succesiunile?
Daca DA atunci nu vad cum se putea renunta in favoarea cuiva acest concept ne existand in dreptul romanesc.
Daca dumneavoastra nu ati renuntat la mostenire de pe urma mamei atunci o mosteniti si pe ea.
Nu inteleg cum aveti 50% din casa dumneavoastra dupa dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui.
Sunt date gresite pe care le-ati comunicat.
Mergeti cu actele la un notar si va va explica care sunt posibilitatile de dezbatere a succesiunilor sau de instrainare a bunurilor.


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:


Nu inteleg cum aveti 50% din casa dumneavoastra dupa dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui.
Sunt date gresite pe care le-ati comunicat.


Cand s-a dezbatut succesiunea dupa tata, fratii + mama au renuntat, iar userul a ramas unic mostenitor pe jumatatea tatalui.
"Dupa moartea mamei toti fratii au cedat dreptul in favoarea surorii mele."
1. Nu exista "cedare". E vanzare sau donatie de cota.
2. Nu exista "in favoarea". Daca vorbim de renuntare (fratii si dvs ati dat declaratii de renuntare), aceasta este pur abdicativa.
Renuntatorul este considerat a nu fi fost niciodata mostenitor, iar partea lui se imparte in mod egal intre ceilalti mostenitori care raman.
Adica in declaratiile dvs cu siguranta nu era scris "renunt in favoarea surorii mele".
Faptul ca sora a ramas unic mostenitor pe partea mamei este doar efectul renuntarilor dvs. nu "ati cedat in favoarea"

"Se poate sa ii vand dreptul de proprietate , iar dupa sa se ocupe ea de actele casei?"
1. Se poate, dar trebuie sa va faca dovada pretului
2. Daca sora e casatorita, jumatatea pe care i-o vindeti va fi bun comun cu sotul.
3. Da, sora se poate ocupa de procurarea actelor, dar la perfectarea contractului, trebuie sa fiti si dvs prezenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune raluca77 raluca77 Bunica ii poate face testament mamei pe toata casa?Acesta poate fi atacat in justitie de sora vitrega? (vezi toată discuția)
Succesiune nicoleta321 nicoleta321 Dupa decesul tatalui din 1977 cei 2 frati ai mei au cedat partea lor mie.Astfel am devenit mostenitorul cu acte in regula,eu si mama nostra.Dupa moartea mamei ... (vezi toată discuția)
Ce pot face? george_berceni george_berceni Se face succesiunea și sunt 2 moștenitori...sora mea a zis că vrea o sumă de bani de la cumparator și renunță in favoarea mea la toate drepturile.fara ... (vezi toată discuția)