Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot scăpa de un bețiv care mi-e tată? Am niște ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot scăpa de un bețiv care mi-e tată? Am niște bani pentru partaj și divorțul mamei, dar nu știu dacă să-i folosesc pentru asta, sau pentru a sta cu chirie departe de el

Tata e un alcoolic ,bea de aproximativ 18 ani. In ultimul timp încerca sa se lase pentru ca a ajuns la alcoolicii anonimi la insistentele mamei si pentru ca eu in doua sau trei săptămâni am facut doua atacuri de panica. I-a zis mamei ca nu a mai băut de aproape doua saptamani. Eu nu mai suport sa stau langa el si acasa, dar nu am încotro pentru ca am ajuns din cauza băuturii lui si a scandalurilor si amenințărilor la care am asistat aproape de depresie si toata ziua stau aproape numai in pat si m-am gândit de-a lungul timpului si la faptul ca problema asta s-ar putea rezolva ori daca ma omor ori daca moare el . Am avut parte de înjurături,amenințări cu moartea,bătăi. I-a zis mamei ca daca se desparte de el se spânzura .Asta s-a întâmplat acum câțiva ani. Apoi ne-a zis exact contrariul ,adica plecați din casa ca va omor .I-ar cel mai recent a spus ca vom pleca cu picioarele inainte (moarte) daca avem impresia ca el va fi de acord sa-i dea lu mama dreptul ei. Ei au un apartament cu doua camere intr-un oraș din provincie+lucrurile din el(mobila,electrocasnice ...tot ce trebuie intr-o casa). Apartamentul e pe numele lui,dar e cumparat dupa casatoria lor si am inteles ca in cazul unui divort bunurile se imparat in mod egal indiferent de cat a contribuit fiecare cu bani daca fac partajul pentru ca el nu e de acord sa se inteleaga ca oamenii si sa-l vanda si sa-si i-a fiecare o garsoniera .A fost mai usor sa-si scoata ochii unul altuia la figurat.Mama a bagat de doua ori divorț de el,dar a renunțat in ambele cazuri imediat dupa ce au venit actele acasa). Mama intr-un fel ar vrea sa plece cu mine de acolo in alt loc,in altul sa rămână acolo si sa trăiască in continuare asa (are impresia ca el nu s-ar descurca singur sau ca asa ii este ei scris sa traga .Eu stiu clar ca vreau sa plec din casa aia si de langa el si vreau sa o iau si pe mama de acolo,ea vrea sa mai aștept cateva luni sa termin studiile.Sunt in ultimul semestru de facultate si am la vara licenta,dar la cat de preocupata sunt de problema asta din casa nu-mi sta capul la nimic altceva. Ar fi o varianta sa merg la politie si sa-mi dea un ordin de protecție (sa nu se apropie de mine si de locurile unde merg la mai mult de 50 de metri sau cum e), dar il cred capabil sa nu-l intereseze de hârtia respectiva si sa ne omoare .Pe de alta parte ii e frica de politie pentru ca intr-o zi cand a facut el scandal a venit politia la ușă si cred ca i-a dat o amenda/un avertisment .Dupa faza asta nu a mai dat in mama in afara de o palma sau cateva palme.In schimb, a continuat sa ne înjure ,sa ne amenințe mai ales cu moartea(pe mine de vreo 2 ori,iar pe mama de mai multe ori). In oraș, pe de o parte am avea unde sa ne ducem pentru ca are mama niste rude,dar pe de alta parte la una dintre ele se duce boul ala numit tata mai mereu dupa ce acum câțiva ani mama a încercat sa plece împreună cu mine de acasa ,dar nu a fost lăsată de el pe motiv ca daca se despart rade lumea(deci dupa părerea lui mai degrabă rade lumea daca se despart decât daca face el scandal si scoate pe gura toate grozăviile posibile. Am plecat acum cateva luni de acasa amândouă.Dupa doua sau trei zile ne-am întors din cauza mamei,asa a vrut ea. Intr-o zi cand a facut el scandal a luat cuțitul in mana si mai avea un pic să-l bage in ea. Toate astea nu le-am povestit intr-o ordine cronologica. . Pentru ei doi contează foarte mult bunurile materiale si ce ar zice lumea daca s-ar despărți ,ce ar zice mama ei ,tatăl ei .Ultimi doi nu sunt de acord cu divorțul ,mai ales bunicul. Individul din cauza căruia am suferit atat provine dintr-o familie in care tatăl lui a fost tot un bețiv,maicasa a ajuns sa stea ani buni pana sa moara intr-o stare de semăna mai mult cu o leguma. Ei doi au mai fost o data căsătoriți cu alte persoane.Maicasa tot cu un bețiv. Mama vine dintr-o familie unde maicasa si taicasau au fost căsătoriți doar o data si in ciuda tuturor neînțelegerilor au ramas pana in ziua de azi impreuna.Bunica nu a scăpat de el desi a vrut sa plece. Ce as putea sa fac in situația asta?Tata nu se înțelege bine cu nimeni(nici cu mine,nici cu mama ,nici cu fratele lui,cumnata lui ).Cand e liber își petrece timpul cu prietenii lui care sun si aia niste bețivi.Unu are 3 băieți si o bătea pe nevastasa cand era însărcinată si celălalt e despartit de nevasta. Prin tot ce a zis si a facut tata a santajat-o emoțional pe mama si pe mine si a facut orice ca sa rămânem acolo împotriva voinței noastre. Daca trecem la divorț si partaj trebuie sa locuim in același loc cu el sau am putea sa ne mutam undeva cu chirie in alt oraș si sa ne prezentam doar la partaj însoțite de politie? Daca facem divorțul si partajul el știe unde sunt rudele noastre ,ar putea să-i omoare sau sa le faca ceva rău sau ar putea sa se sinucidă sau sa dea foc la apartament(a zis ca dace si asta) .Nu stiu cum ar reacționa in momentul in care ar afla de divorț,partaj si mie frica de ce s-ar putea întâmpla .Mi-e frica sa nu-mi pierd eu toata toleranta si sa să-l omor ,dar cel mai mult m-ar nemulțumi sa rămân in continuare acolo si sa nu incerc sa fac ceva ca sa scap din iadul asta .Cel mai groaznic ar fi daca m-aș îmbolnăvi la fel ca mama lui(sa ajung o leguma) si sa depind de ei (adica sa rămân acolo in locul ala si langa diavolul ala). Sănătos cu capul nu e ,dar daca ajunge la un spital de genu e instare sa sara gardu si apoi sa vina sa o omoare pe cea care l-a dus acolo. Oricum o dau tot rău e desi vreau sa fac lucrurile bine si normal,corect,drept. Nu stiu ce sa fac sunt disperata ,dar cum am trăit pana acum nu vreau sa mai traiesc.,pentru ca mie nu-mi garantează cu nimic faptul ca nu mai bea de doua săptămâni ca nu va turna in el din nou si poate intr-o zi sa ajungă să-și puna amenințările in practica. Daca plecam fara casa se va comporta probabil si mai rău pentru ca va vedea ca asa obține ce vrea. Am niste bani pentru partaj si divorț si nu stiu daca să-i folosesc pentru asta sau pentru a sta cu chirie departe de locul ala..Ajutati-ma!
Manuela Rășină, administrator
Ce vreti sa obțineți?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vreau sa fim in siguranta (eu si cu mama) si sa putem lua jumătate din apartament pentru ca nu ne permitem sa i-l lăsam lui si sa rămânem pe drumuri .Nu am bani sa i-l las lui si sa i-au macar o garsoniera ,iar cu chiria nu stiu daca m-aș/ne-am descurca cu banii. Dar chiar daca ar baga actele pentru divorț si partaj el ar manipula lucrurile in asa fel încât sa rămânem tot acolo împotriva voinței noastre ori ne-ar omori sau daca am reuși sa plecam ne-ar căuta si nu ne-ar lăsa sa trăim liniștite pentru ca are impresia ca suntem niste obiecte pe care le poate folosi el dupa placul sau(inclusiv bătăi/sau sa ne omoare).
Cereti ordin de restrictie si protectie si dvs si mama. Riscul sa va ia gatul, exista oricum si daca mama cere divortul si daca nu. Ca masura de protectie , puteti cere si evacuarea lui din casa, internarea la dezalcoolizare.
Divortul si partajul e calea, alta nu exista pt mama dvs. Oricum, nu aveti cum s-o obligati pe mama sa faca pasul asta, iar daca nu vrea, pleaca tu unde vezi cu ochii si nu te mai uita inapoi.
Da, cereți ordin de protecție.
Dar sa aveti grija deoarece poate incalca ordinul de protecție și va poate vatama grav.
Va fi obl8gat de instanța sa pastreze o distanță dar poate incalca hotărârea.
Dacă va veni sa sunați la 112.
Dar daca încălca ordinul, pana vine politia cum m-aș putea apăra? Daca ne-am muta eu si cu mama dintr-un loc necunoscut de el la divorț si partaj am fi însoțite de niste polițiști? In ordinul de protecție va fi specificat locul unde stam?