Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare preț apartament într-un imobil în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare preț apartament într-un imobil în construcție. Este normal să mi se ceară bani în plus față de prețul din antecontract?

Buna. Cu cateva luni in urma am semnat un antecontract pentru un apartament si am platit in avans cu bani cash tot apartamentul. S-a calculat contravaloarea in lei din euro. In antecontract scrie ca este suma promisa cumpararii apartamentului si este trecuta in lei, nu se spune nimic de euro sau de vreo alta recalculare. Acum a venit ziua sa expire antecontractul pt ca blocul nu este gata si trebuie sa merg la prelungirea lui cu 5 luni. Dar surpriza, pentru ca 1 euro a crescut cu 0,15 lei si dezvoltatorul vrea mai multi bani de la noi, adica vrea sa se scrie pe noul antecontract ca pretul final va fi la cursul din ziua semnarii contractului de vanzare cumparare adica de prin luna noiembrie 2018 care probabil va fi mult mai mare, pe langa cresterea deja de la 4,52 la 4,66. Atunci mi s-a dat o asigurare verbala ca chiar daca euro va fi 4,7 sau 4,3 lei, pretul final va ramane acelasi. Acum se pare ca s-au razgandit.
La un calcul simplu daca valoarea euro va mai creste doar foarte putin, cu 0,20 lei crestere la 1 euro, la un pret al apartamentului de de 50.000 de euro, diferenta ceruta de dezvoltator este de 10.000 de lei. Mi s-a spus ca daca nu prelungesc mi se vor da toti banii inapoi, dar pierderi notariale oricum vor fi.

Ce scrie in antecontractul realizat la notar acum aproape un an.

,,Pretul la care se promite aceasta vanzare este xxxxxx lei, pret ce include tva 5 %, suma din care din care subscrisa promitent vanzatoare, am primit de la promitent cumparator, cu titlu de avans suma de 2260 de lei, anterior autentificarii prezentei promisiuni, de asemenea, urmeaza sa primesc de la promitent cumparator, cu titlu de avans, in termen de 3 zile, incepand de azi, data autentificarii prezentei promisiuni, suma de 200.000 de lei, din contul cumparatorului, iar diferenta de pret xxxxx lei, urmeaza sa imi fie platita din sursele proprii ale promitent cumparatorului, la data incheierii contractului de vanzare- cumparare in forma autentica"

Cu alte cuvinte am dat o suma in lei, echivalentul a 500 de euro (rezervarea), apoi avans 200.000 de lei si la final diferenta care scrie exact cat. Nu scrie nimic de cursul euro sau alta conversie, iar acum, la semnarea actului aditional de prelungire a antecontractului, care este tot din vina lor, cer Cursul euro Bnr din ziua identificarii apartamentului.

Este normal sa ceara bani in plus daca pretul promis a fost cel de la antecontract? S-a mai intalnit cineva cu problema aceasta?
Manuela Rășină, administrator
Nu este normal si nici legal. Chiar daca pretul era stabilt in euro urmand sa fie achitat la cursul din ziua platii, tot nu era corect. Ati achitat suma in avans si v-ati asumat anumite riscuri, este normal ca riscul deprecierii leului sa si-l asume vanzatorul. Nu puteti fi fortat sa modificati conventia anterioara, dimpotriva, daca antecontractul stipuleaza asa ceva, puteti cere penalitati de la vanzator pentru nerespectarea termenului asumat.
Nu este normal....dar legal cine impiedica partile prin acord sa modifice printr un act aditional pretul? Aveti doua posibilitati fie semnati actul aditional, fie desfintati promisiunea cu toate consecintele ce decurg si sunt stipulate in contract in acest caz.
Adică este legală modificarea prețului fără acordul ambelor părți? Ce daune se pot cere?
Eu asa am scris mai sus? ca este legal fara acordul ambelor parti? Sau am scris ca PRIN ACORD PARTILE POT SA MODIFICE PRETUL?
Dvs nu puteti cere deocamdata nicio dauna. astea le cereti in instanta in caz ca vreti sa desfiintati antecontractul. Studiati cu atentie clauzele contractuale sa nu fie mai paguboasa angajarea unui avocat si chetuielile legate de proces decat modificarea pretului. Depinde si cat de mult va doriti acel imobil.
Ce recomdati la acest moment? Prelungirea antcontractului în condițiile lor, adica pretul la cursul bnr de la predarea apartamentului si apoi cererea de daune? sau nesemnarea actului adițional? Clauzele le voi scrie mai târziu.