Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie minor

Am o ruda care are un minor de 2 ani si 9 luni si o fata de 14 ani. Este despartita si de cateva luni bune a cunoscut pe internet un invidiv care se comporta foarte urat si violent cu minorul de 2 ani si 9 luni: il bate, nu vrea sa-i dea sa manance motivand ca daca copilul cere de mancare inseamna ca este rasfatat, nu-i da jucariile sa se joace deoarece spune ca face mizerie, etc. Mergand zilnic la ea in casa si observand aceste lucruri, I-am spus de ce accepta asa ceva. S-a suparata din aceasta cauza urmand sa se comporte foarte urat cu mine insa am ignorat deoarece trebuia sa merg la copil sa vad daca este bine. Cand acest individ betiv l-a batut pe copil erau si alte rude de fata si i-au spus ca nu e ok sa faca asa ceva. El s-a suparat si a pus-o sa aleaga intre el si NOI: eu, mama mea, bunicii copilului (parintii ei) – persoane care i-au crescut copilul din toate pdv deoarece ea niciodata nu avea bani si timp. Nu stiu ce se intampla cu aceasta femeie – ca mama nu poate fi numita - pe care nu o intereseaza nimic decat el. Nu ne mai baga in seama de o saptamana, ne-a interzis sa ne ducem la copil, pe fata a invrajbit-o contra noastra sa tina cu ea, dandu-I libertate de care orice adolescent se bucura , neinteresandu-se de ea in nici un fel. Atata timp cat ea ca mama nu o controleaza este normal sa o atraga de partea ei cu libertatea acordata – sa plece de acasa si sa o lase pe ea singura cu acel barbat si cu saracul copilas de 2 ani. De cate ori venea la ea acest individ, nu suporta copilul in casa: ori o punea sa-l duca la bunici ori o facea sa-l bata si sa-l pedepseasca. Il ducea seara la bunici sa poata sa doarma cu el deoarece motiva ca nu are loc de copil…Ce mama sa fii sa faci asa ceva???? Banuim ca sunt amenintate de acest individ daca a ajuns sa-si dea copilul afara din casa pentru el. Copilasul nevinovat de 2 ani nu poate saracul sa vina sa ne spuna ca sa stim cum este. Nu il mai lasa la noi, se inchid in casa, stau pe intuneric sa nu stim daca este acasa sau nu. Niciodata nu avea ce sa ii dea de mancare copilului insa isi cumpara tigari zilnic; intotdeauna cand vine acest barbat are frigiderul plin insa in rest e gol: noi ii duceam mancare, noi cumparam pampers la copil, noi cumparam lapte, noi il scoteam afara, noi il imbracam, etc. Repet, noi adica: eu, mama mea si bunicii copilului in a carui apartament locuiesc ea si copiii ei, apartament unde acest individ isi permite sa vina si sa distruga psihic acest copil. Tot ce am spus probez cu martori si dovezi. Doresc sa stiu cum am putea sa obtinem custodia minorului, sa-l avem unul din noi in intetinere ca si pana acum insa sa fie legal sa nu mai poata atenta la viata copilasului nimeni. De cand l-a cunoscut pe acest barbat care, in afara faptului ca este violent, mai are probleme si cu alcoolul, se comporta si ea foarte violent cu copilul: il bate, il imbranceste, de foarte multe ori l-a batut de ramasese copilul fara aer , dandu-l cu capul de perete ((((. Concluzia: de cand este cu acest om violent, s-a schimbat total in ce priveste comportamentul fara de copilas; inainte nu se ingrijea de el deoarece motiva ca nu are timp si bani, insa acum e si violenta, am imprumutat-o cu bani, am ajutat-o cu tot ce am putut pentru copii dar degeaba: copiii tot nu aveau nimic. Nu dorim sa fie luat si dus de protectia copilului la casa de copiii. Va dati seama ca am muri fara el (( - l-am crescut si ne-am sacrificat pentru el . Am asteptat aceasta saptamana sperand ca poate isi revine si ne lasa la copil dar nimic, de aceea am luat aceasta decizie sa va scriu sa ma ajutati. Refuza total sa avem contact cu copilul si acest lucru ne ridica si mai multe semne de intrebare DE CE??? Va rog spuneti-mi ce putem face legal pentru a obtine custodia copilului? Este de ajuns doar semnatura tatalui pentru a-l obtine??? Va rog din suflet ajutati-ma sa rezolvam cumva si sa salvam copilul. Am inteles ca vrea sa –l ia sa plece. VA DATI SEAMA CE SE VA INTAMPLA ATUNCI?????? Cu disperare va rog sa ma ajutati. 
carmad, utilizator