Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie :
Salariat care are cim cu timp partial cu 1 ora, salariu brut de 240 lei, respectiv un salariu net de 140 lei, nu are functia de baza.
Am primit adresa de infiintare a popririi, in cota de 1/3 din salariul net. In aceste conditii, trebuie sa -i fac poprire ?
"Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum" conf art. 728 din Codul de procedura civila, alin (3)
In situatia prezentata nu se poate infiinta poprire.
si in cazul in care as majora salariul net de la 140 lei la 240 lei, tot cu timp partial 1 ora, ar trebui sa fac poprire ?
anymaryh, utilizator
Pentru a infiinta poprire e nevoie ca netul sa fie mai mare decat jumatate din salariul net minim, (care este de 1162 lei/luna), deci 581 lei/luna. Daca netul ar fi, de exemplu de 650 lei/luna, se va infiinta poprire pe suma de 69 lei ( 650 - 581 ).
pt 1162 lei cota de 1/3 ar fi 387 lei

daca netul ar fi 1000 lei : 1000-581=419 lei, adica pt 419 lei ar trebui sa-i fac poprire? care e mai mare de 387 lei, nu mi se pare corect sau 1/3 din 419 lei ...
are importanta ca este cu timp partial 1 ora....se face cumva minimul net proportional pt 1 ora
1162 lei este pentru 8 ore
140 lei pentru 1 ora