Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA VANZARE TEREN DE CATRE PRIMARIE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA VANZARE TEREN DE CATRE PRIMARIE

In 2006,ca persoana juridica, am cumparat in rate un teren de la primarie.Vanzarea s-a facut fara tva.Ultima rata a fost platita in 2008. In 2009 un control la primaria respectiva stabileste ca primaria trebuia sa incaseze tva pentru ultima rata.Eu ce fac? Trebuie sa platesc sau.....?
Este culpa lor ca nu v-au cerut si TVA.
Dvs ati platit conform contractului incheiat cu ei.
Nu sunteti obligat sa platiti TVA-ul. Chiar daca va da in judecata, n-au temei legal ca sa castige.
Daca n-au stiut sau au fost neglijenti sunt buni de plata acum.
Cand ati facut ratele in 2006 ati facut antecontract si in 2008 la ultima rata s-a semnat contractul final?