avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA VANZARE TEREN DE CATRE PRIMARIE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA VANZARE TEREN DE CATRE PRIMARIE

In 2006,ca persoana juridica, am cumparat in rate un teren de la primarie.Vanzarea s-a facut fara tva.Ultima rata a fost platita in 2008. In 2009 un control la primaria respectiva stabileste ca primaria trebuia sa incaseze tva pentru ultima rata.Eu ce fac? Trebuie sa platesc sau.....?
Cel mai recent răspuns: asociatia.terenuri , utilizator 18:33, 21 Aprilie 2010
Este culpa lor ca nu v-au cerut si TVA.
Dvs ati platit conform contractului incheiat cu ei.
Nu sunteti obligat sa platiti TVA-ul. Chiar daca va da in judecata, n-au temei legal ca sa castige.
Daca n-au stiut sau au fost neglijenti sunt buni de plata acum.
Cand ati facut ratele in 2006 ati facut antecontract si in 2008 la ultima rata s-a semnat contractul final?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva -u pe constructiile noi flo1966 flo1966 Sunt unul din beneficiarii unei locuinte individuale(casa) dintr-un complex imobiliar din Bucuresti. Am incheiat la notariat cu dezvoltatorul un ,,Contract de ... (vezi toată discuția)
Impozit pe teren Rusen 57 Rusen 57 Sunt nascut in comuna Bozioru, am mostenit cu titlu de proprietate, teren intravilan si extravilan in comuna natala si un teren agricol in comuna Padina jud. ... (vezi toată discuția)
Tva la apartament nou edd edd Buna ziua, Un subiect pe care s-a mai scris, dar vreau un raspuns cat mai actual: am un antecontract de vanzare-cumparare pt un apartament intr-un bloc nou ... (vezi toată discuția)