avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare ccm( negocieri salariale)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare ccm( negocieri salariale)

Ccm s-a modificat la 01.01.2018, acum se duc negocieri salariale prin care se solicita marirea salariului si alte revendicari, toate ar fi trebuit sa intre in vigoare de la 01.04.2018, dar negocierile nu s-au terminat( administratia nu este de acord). Sa zicem ca negocierile s-ar termina dupa 05.04. 2018, de cand va intra in vigoare acest act aditional, de la 01.04 sau de la 05.04.2018? Ma intetrseaza de cand isi produce efectul, de ce, pentru ca in urma cu o saptamana am semnat, individual( doar eu) um act aditional la cim, prin care mi s-a marit salariul, care, culmea intra in vigoare tot de pe data de 01.04.2018 si acum ma intreb daca marirea de salariu revendicata de sindicate, mi se aplica si mie si in ce conditii??? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Johnny.1918 , utilizator 15:46, 31 Martie 2018
Modificarile vor intra în vigoare de la data înregistrării actului adițional la CCM la ITM.

Dacă ați semnat act adițional la contractul individual de munca, atunci acesta intra în vigoare la data prevazuta in conținutul lui.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am aflat ca CIM expira la data 01.04.2018. Speta: eu aveam salariul de 1900( fara contributii, contributii care tot de la 01.04 au promis ca le baga in salariu), ei mau chemat si mi-au propus un salariu marit, 2780 la care am semnat act aditional cu o saptamana inainte sa aflu ca sindicatele cer marire de salariu de 500ron, act aditional prin care se acorda acest salariu de la data de 01.04.2018. Culmea este ca 1900+20%=2280+500=2780ron! Eu mam bucurat ca mau chemat sa-mi mareasca salariul, am zis ba sunt super apreciat.., dar a fost ceva premeditat?
Si de asta va intreb, dupa negocieri daca se obtine aceasta marire de salariu de 500 ron, mie mi se aplica, mi se aplica la cei 2780+500=3280 sau nu?? Multumesc mult
Cornel Vasile a scris:

Modificarile vor intra în vigoare de la data înregistrării actului adițional la CCM la ITM.

Dacă ați semnat act adițional la contractul individual de munca, atunci acesta intra în vigoare la data prevazuta in conținutul lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte adiționale -negociere econo econo Legat de negocierea contribuțiilor prin trecerea lor la angajați și mărirea salariului minim la 1900 începând cu 01.01.2018 - negocierea se face pana ... (vezi toată discuția)
Marire salariu in timpul concediului medical valcris valcris Buna ziua. Am un angajat care se afla in concediu medical din noiembrie 2017 si pana in prezent, avand cod indemnizatie 14. Salariul net nu a fost marit la ... (vezi toată discuția)