Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROTECTIA MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROTECTIA MUNCII

Societatea are ca obiect de activitate paza, protectia muncii se poate face la maxim 6 luni prin decizia administratorului?
Buna ziua,
Periodicitatea instruirilor periodice se stabileste prin decizia angajatorului la intervalele conforme HG 1425/2006 (Normele de aplicare a Legii securitatii si sanatatii in munca Nr. 319/2006) functie de specificul activitatii, riscurile ...:
"ART. 96
(1) Instruirea periodică se efectuează de către conducătorul locului de munca.
(2) Intervalul dintre doua instruiri periodice va fi stabilit prin instrucţiuni proprii, în funcţie de condiţiile locului de munca şi/sau postului de lucru, şi nu va fi mai mare de 6 luni."
Este recomandat ca instructajul periodic sa se faca la 6 luni, personalului tehnico- administrativ si de conducere.
La o firma care are ca obiect de activitate paza ( si protectie?) instructajul ar trebuifacut macar la 3 luni,in fuctie de instrucţiuni proprii, si de condiţiile locului de munca şi/sau postului de lucru.
O evaluare corecta a riscurilor de accidentare si boli profesionale, va stabili cel mai bine periodicitatea instructajului.
Lucrator desemnat SSM Octavia Turbatu
Personalul tehnico-administrativ poate fi instruit periodic la interval de maxim 12 luni. .
A fost vorba de permisivitatea legislatiei in domeniul ssm, nu de ceea ce este recomandat. Eu personal, in urma unei evaluari de risc si implicit al unui plan de prevenire si protectie, pot recomanda angajatorului un interval mai scurt, chiar de o luna, dar nu pot impune acest lucru.

P.F.A. ROMAN GEORGE COSMIN,
SERVICIU EXTERN DE PREVENIRE ªI PROTECŢIE
Ing. Roman George Cosmin,
Evaluator risc/securitate
ce trebuie sa contina dosarul ssm?
Angajatorul apeleaza la un SEPP sau numeste un lucrator desemnat care cunoaste legislatia in domeniu . Acestia propun un plan de prevenire si protectie, pe care de obicei angajatorul il aproba fara obiectii.
La urma urmei, daca ar cunoaste legislatia si procedurile SSM, nu ar apela la noi.!!!!!
Consider ca o instruire adecvata, utila lucratorilor, ar trebui sa contina prea multe materiale - legislatie, IP, IL, MPA etc.-si o data la 12 luni, este prea putin.
:bow:

1 Organizarea activitatilor de SSM
2 Decizie lucratori desemnati
3 Decizie SIPP(serviciul intern de prevenire si protectie)
4 Decizie CSSM
5 Organizarea CSSM
6 Obligatii angajatori
7 Obligatii angajati
8 Atributii lucratori
9 IPSM(instructiuni proprii de securitate in munca)
10 Identificare si evaluare riscuri punct lucru
11 Identificare si evaluare riscuri agent comercial
12 Identificare si evaluare riscuri muncitor
13 Identificare pericole agent comercial
14 Identificare pericole muncitor
15 Plan prenenire si protectie
16 Identificarea EIP
17 Tabel acordare EIP
18 Fisa expunere riscuri agent comercial
19 Fisa expunere riscuri muncitor
20 Fisa expunere riscuri lucrator birou
21 Evidenta zonelor de risc
22 Plan actiune pericol grav iminent
23 Evidenta meserii autorizate
24 Evidenta posturi cu examinare medicala suplimentara
25 Grupuri sensibile la risc
26 Verificarea starii de functionare sistem
27 Monitorizarea functionarii sistemelor
28 Tematica SSM
29 Program instruire testare 2007
30 Program instruire testare
31 Continut fisa instruire SSM + SU
32 Consecinte necunoastere legislatie
33 Legislatie SSM
34 Necesarul de documentatie SSM
35 Verificarea cunoastere si aplicare
36 Fisa colectiva instruire
37 Proces verbal IIG
38 Test IIG
39 Test anual SSM
40 Necesar materiale SSM
41 Colaborare pe linia SSM
42 Comunicare cercetare evenimente
43 Decizie cercetare evenimente
44 Proces verbal modificari eveniment
45 Proces verbal cercetare eveniment
46 FIAM
47 Registru unic evidenta accidente
48 Registru evidenta accidente usoare
49 Registru evidenta incidente periculoase