Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instrucțiuni periodice SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instrucțiuni periodice SSM

Bună ziua, Lucrez într-o instituție publică și sunt la început de drum ca și inspector pe SSM. Cred că îmi va lua mult timp să invăț ținând cont de faptul că este diferit domeniul acesta, cu diferite funcții, peste 150 de angajați.
Întrebarea mea: se pot repeta instrucțiunile la instruirea periodică? Ca ex. în luna iunie 2017 au fost anumite instrucțiuni H.G. 1091/1028/ 1051 și câteva IPSSM-uri iar în luna decembrie 2018 alte instrucțiuni. art. 22*23 din L319/2006 și iar câteva IPSSM-uri specifice locului de muncă. Se pot repeta cele din iunie 2017 în iunie 2018?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,
La inceperea activitatii in acest domeniu, ar trebui sa verificati daca dosarul este intocmit conform Legii 319/2006 si a HG 1425/2006 - normele de aplicare a legii securitatii si sanatatii in munca.
Pe scurt ar trebui sa contina:
a) documente de evaluare si prevenire SSM
*identificarea si evaluarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala
*Planul de Prevenire si Protectie bazat pe evaluarea riscurilor
b) decizii, instructiuni proprii, dispozitii si tematici de instruire si organizare pe linie SSM
*tematici de instruire pe categorii de personal
*instructiuni proprii de securitate si sanatate in munca (IPSSM)
*decizii pe linie de SSM cu privire la: conducatorul locului de munca, acordarea primului
ajutor, reprezentantii salariatilor cu raspunderi specifice in domeniul SSM, mentinerea starii
de sanatate a salariatilor in caz de temperaturi extreme
c) fise posturi, regulamente, infiintare CSSM, marcaje
*fisa postului pentru fiecare functie, impreună cu anexa privind obligatiile angajatului în
raport cu securitatea si sanatatea in munca
*regulament de ordine interioara
*infiintarea CSSM pentru societatile ce depasesc 50 salariati
*aplicarea marcajelor specifice de SSM, conform standardelor in vigoare
d) registre de evidenta a accidentelor de munca
Anual se actualizeaza:
- masurile din planul de prevenire și protectie si pentru fiecare se trece o data lucratoare din anul in curs
- programul de instruire-testare trebuie actualizat pentru fiecare meserie in parte, sau pentru grupuri de functii si trebuie sa cuprinda date valabile
- tematicile de instruire - data la care trebuie facuta instruirea, astfel voi lega data tematicilor de instruire cu programul de instruire.
Mulțumesc frumos!
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
Art. 15 (al.1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
8. elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii si/sau unitatii;
Art. 80 Angajatorul trebuie sa dispuna de programe de instruire - testare la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii pentru:
a) conducatorii locurilor de munca;
b) lucratori, pe meserii si activitati.
Art.96 (2) Intervalul dintre două instruiri periodice şi periodicitatea verificării instruirii vor fi
stabilite prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii şi/ sau unităţii
potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, în funcţie de condiţiile locului de muncă şi/ sau
postului de lucru.
Art. 97 Instruirea periodica se va efectua pe baza tematicilor intocmite de catre angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca/ lucratorul desemnat/ serviciul intern de de prevenire si protectie/ serviciul extern de prevenire si protectie si aprobate de catre angajator, care vor fi pastrate la persoana care efectueaza instruirea.
Art. 98 Instruirea periodica se face suplimentar celei programate in urmatoarele cazuri:
a) cand un lucrator a lipsit peste 30 de zile lucratoare;
b) cand au aparut modificari ale prevederilor de securitate si sanatate in munca privind activitati specifice ale locului de munca si/ sau postului de lucru sau ale instructiunilor proprii, inclusiv datorita evolutiei riscurilor sau aparitiei de noi riscuri in unitate;
c) la reluarea activitatii dupa accident de munca;
d) la executarea unor lucrari speciale;
e) la introducerea unui echipament de munca sau a unor modificari ale echipamentului existent;
f) la modificarea tehnologiilor existente sau procedurilor de lucru;
g) la introducerea oricarei noi tehnologii sau a unor proceduri de lucru.
Art. 99 Durata instruirii periodice prevăzute la art. 98 se stabileşte de către angajator, împreună cu:
a) angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca; sau
b) lucratorul desemnat; sau
c) un lucrator al serviciului intern de protectie si prevenire; sau
d) serviciul extern de protectie si prevenire.
Art. 100 Instruirea periodica prevazuta la art. 98 se va efectua pe baza tematicilor intocmite de catre angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca/ lucratorul desemnat/ serviciul intern de prevenire si protectie/ serviciul extern de prevenire si protectie si aprobate de catre angajator, care vor fi pastrate la persoana care efectueaza instruirea.
Concluzie:
-Activitatile din domeniul ssm sunt cele mentionate al art.15 din HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ultrioare. Documentele pe care trebuie sa le intocmiti (supuse verificarii de catre inspectorii de munca din cadrul ITM) pentru respectarea acestor prevederi sunt cele continute in denumirea (nementionata in lege) de "dosarul de protectia muncii".
-Trebuie sa intocmiti anual, program de instruire si testare, respectiv tematici pentru instruirea periodica (la intervalul stabilit prin programul anual de instruire si testare) si instruirea periodica suplimentara. Repetarea la instruire a unor materiale/ tematici si omiterea altora nu este benefica pentru lucratori. Se va pune accent pe acele tematici care vizeaza instructiuni proprii ssm (in special pentru meseriile/ sectoarele de activitate unde se inregistreaza evenimente, mai des), respectiv materiale care vizeaza legislatie noua/ reglementari noi, materiale privind riscurile profesionale identificate si evaluate, in special cele noi aparute, prelucrarea evenimentelor produse in cadrul firmei plus masurile luate pentru evitarea unor evenimente similare, etc.
Vă mulțumesc frumos! Acum am înțeles! :)