avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vânzare cota parte dintr-un teren!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vânzare cota parte dintr-un teren!

În urma unui proces cu familia tatălui meu decedat, am moștenit prin sentința definitiva o cota de 3/16 dintr-un teren forestier de 50ha! Am găsit doritor pentru a cumpăra partea mea, dar familia respectiva amână, încă nu a început demersurile pentru a face succesiunea la notar! În aceasta situație pot vinde cota mea in baza sentinței judecatoresti fără a deține certificat de proprietate?
Va mulțumesc!!
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 19:12, 4 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ori ati mostenit ori ati dobandit prin hotarare...
Am moștenit de la tatăl meu ca fiu din prima căsătorie, am fost dat în judecata de familia actuala sa renunț la dreptul de moștenitor pe motiv ca nu am dispus titlul de moștenitor legal în termen de 1 an de la data decesului tatălui meu, acesta a fost motivul lor de a deschide proces împotriva mea!
Daca exista o hotarare judecatoreasca in care este stabilita cota dvs de 3/16 din bunul respectiv (individualizat in cuprinsul hotararii) in calitate de mostenitor al tatalui, atunci nu mai trebuie sa dezbateti succesiunea pe cale notarial cu privire la acest bun - deja ati devenit coproprietar.
Daca intabulati dreptul de proprietate asupra bunului, puteti dispune liber de cota dvs. Insa daca vindeti, vindeti o cota din total si nu o suprafata individualizata. Pentru a deveni proprietar eclusiv asupra unei suprafete pe care sa o puteti vinde trebuie sa incheiati un act de dezmembrare si un contract de partaj impreuna cu ceilalti mostenitori sau sa cereti partajul in instanta.
Nu doresc în mod special sa dețin titlu de proprietate, deci sa înțeleg că-mi pot vinde cota parte fără probleme!

MihailZC a scris:

Daca exista o hotarare judecatoreasca in care este stabilita cota dvs de 3/16 din bunul respectiv (individualizat in cuprinsul hotararii) in calitate de mostenitor al tatalui, atunci nu mai trebuie sa dezbateti succesiunea pe cale notarial cu privire la acest bun - deja ati devenit coproprietar.
Daca intabulati dreptul de proprietate asupra bunului, puteti dispune liber de cota dvs. Insa daca vindeti, vindeti o cota din total si nu o suprafata individualizata. Pentru a deveni proprietar eclusiv asupra unei suprafete pe care sa o puteti vinde trebuie sa incheiati un act de dezmembrare si un contract de partaj impreuna cu ceilalti mostenitori sau sa cereti partajul in instanta.

Am moștenit!!

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Ori ati mostenit ori ati dobandit prin hotarare...

Alte discuții în legătură

Succesiune MirelaAnykha MirelaAnykha Va rog cu un sfat pentru urmatoarea situatie: Tatal meu a murit in noiembrie 2012, iar mostenitori sunt sotia (mama mea) si fiica (eu, majora). Proprietatile ... (vezi toată discuția)
Coproprietar - vanzare Rubia Rubia Rubia Rubia Detin o treime dintr-un teren si imobilul aferen. Adica suntem 3 proprietari cu parti egale. Va rog sa im ispuneti daca eu pot instraina partea mea prin ... (vezi toată discuția)
Continuare succesiune bratubotan bratubotan Vin si eu cu o intrebare, multumindu-va anticipat pentru raspuns: Am fost la notar si am finalizat succesiunea cu ceilalti mostenitori, eliberindu-ne ... (vezi toată discuția)