Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme credit
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme credit

Buna ziua am o intrebare daca m-ati putea ajuta in anul 2008 am luat un imprumut de la provident,l-am achitat esalonat prin chitante de mana catre un agent reprezentat de ei,acum dupa 10 ani mi sa blocat cardul pt recuperarea unei sume pe care am platit-o,specific ca nu mai gasesc nici o chitanta sa fac dovada platii de acum 10 ani
Trebuie sa contestati masura popririi sau chiar executarea silita.
Va multumesc dar spuneti-mi va rog cum as putea face contestatie daca nu imi permit un avocat,poprirea a venit in 30 martie nu prea mai am timp daca trebuie contestata in 15 zile
Daca nu aveti bani de avocat trebuie sa va descurcati singur, cautati pe net un model de contestatie la executare, il completati atent si corect, motivat in fapt si in drept, spuneti acolo ca ati platit datoria la timp, totodata invocati exceptia prescriptiei extinctive, platiti taxa judiciara de timbru conform Oug 80 din 2013 si sunteti atent la art.195, 149 si 150 cod procedura civila si solicitati judecarea in lipsa in caz ca nu puteti ajunge la proces. Daca faceti vreo greseala si vi se anuleaza cererea, este grav.
trandafir2, moderator
Va multumesc pt raspuns,as mai avea o intrebare in 15 as avea termenul pt contestatie nu am cand sa o fac asa repede,se mai poate face contestatie dupa prima poprire sau nu mai pot face nimic?Pe adresa din buletin nu mi-a venit nici o instintare doar am primit un mesaj de la banca unde am card de salarii ca domnul Bej Tudorache Catalin a instiintat banca popririi,apoi am trimis email domnului Bej si mi-a rasp ca va fi blocat contul pana la recuperarea sumei.Va multumesc din suflet
Cititi art.715 Cod procedura civila. Grabiti-va sa va incadrati in termenul de 15 zile (luni, pe 16, sunteti inca in termen).