avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Proprire Direcția Impozite și Taxe Locale de două ...
Discuție deschisă în Executare silită

Proprire Direcția Impozite și Taxe Locale de două ori pentru aceeași sumă, prin urmare două comisioane bancare plătite din cauza greșelii lor. Cine ar trebui să-mi returneze comisionul?

Buna ziua,
Am avut o poprire pe cont pentru o amenda, s-au retras suma + comisionul bancar aferent tranzactiei si masura popririi a fost ridicata. Ulterior, la cateva luni dupa aceasta, a fost virata din nou catre directia impozite si taxe locale aceeasi suma + un comision mai mare (s-a virat dintr-o alta banca). Mi s-a spus ca imi va fi returnata doar suma initiala, fara comision.
Intrebarea mea este: cine ar trebui sa imi returneze comisionul? Este legal sa suport eu plata comisionului pentru eroarea lor?
Precizez ca nu este o suma mare, insa nu este normal sa se intample asa!

Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 14:32, 6 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este normal asa ceva, este un gen de abuz legal al statului. Adica nu este normal, insa legea permite (nu este singura situatie). Au fost cazuri in care pentru 7 lei (noi) s-au blocat conturi in 5 banci, s-au virat sumele plus comisioane, basca comision cont poprit (specific anumitor banci). Justificarea statului este: "daca platea la timp, nu se ajungea aici". Trebuie sa mai lucram aici (nu noi forumistii, ci poporul prin legislativ).
Deci nu ii pot da in judecata :)). Ei isi pot recupera fiecare leu in parte, punand stapanire pe conturile noastre, pe cand noi nu avem nici o sansa.
Ce mi se mai pare anormal este faptul ca pentru a-mi opri banii au stiut contul, dar pentru a mi-i inapoia a trebuit sa le trimit cateva mailuri + datele contului la cererea lor. Cu alte cuvinte stiu contul doar cand trebuie sa ia bani din el.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic si constitutional, îi puteti da in judecata pentru ca este dreptul dvs,, insa practic o puteti face fie ca sa va descarcati psihic, fie ca sa va aflati in treaba, fie daca aveti nevoie de experiente noi in viata.
Cand v-au poprit banii au facut-o din oficiu (fiind o obligatie prevazuta in fisa postului), cand este vorba sa va returneze banii, aceasta operatiune se face numai la cerere (tinandu-se aprig cont de principiul disponibilitatii, care ne spune pe scurt ca daca vreti sa-i cereti bine, iar daca nu, nu).


alexandra111ax a scris:

Deci nu ii pot da in judecata :)). Ei isi pot recupera fiecare leu in parte, punand stapanire pe conturile noastre, pe cand noi nu avem nici o sansa.
Ce mi se mai pare anormal este faptul ca pentru a-mi opri banii au stiut contul, dar pentru a mi-i inapoia a trebuit sa le trimit cateva mailuri + datele contului la cererea lor. Cu alte cuvinte stiu contul doar cand trebuie sa ia bani din el.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Nu este deloc anormal.
Ei chiar nu va știu contul, vă dați seama. Nu sunteți singurul in această situație.
Fiscul, trimite notificări de poprire către o serie de bănci, iar acele bănci, fac transferul sumelor în baza acelei somații de poprire.
Banca va găsește că având cont la ea și sume de bani. Nu fiscul.
Înțelegeți acum?


alexandra111ax a scris:

Deci nu ii pot da in judecata :)). Ei isi pot recupera fiecare leu in parte, punand stapanire pe conturile noastre, pe cand noi nu avem nici o sansa.
Ce mi se mai pare anormal este faptul ca pentru a-mi opri banii au stiut contul, dar pentru a mi-i inapoia a trebuit sa le trimit cateva mailuri + datele contului la cererea lor. Cu alte cuvinte stiu contul doar cand trebuie sa ia bani din el.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Nu este deloc anormal.
Ei chiar nu va știu contul, vă dați seama. Nu sunteți singurul in această situație.
Fiscul, trimite notificări de poprire către o serie de bănci, iar acele bănci, fac transferul sumelor în baza acelei somații de poprire.
Banca va găsește că având cont la ea și sume de bani. Nu fiscul.
Înțelegeți acum?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere cont cu poprire deschis la banca Anais84 Anais84 Buna ziua, Ajutati-ma va rog si pe mine cu articole din lege care imi permit solicitarea inchiderii contului personal deschis la o banca comerciala din ... (vezi toată discuția)
Popriri pe conturi nelyflorea nelyflorea Poate sa-mi spuna cineva daca exista vreun art. in Codul de Procedura Fiscala prin care se prevede ca o poprire instituita de Administratia Fiscala, mai veche ... (vezi toată discuția)
Poprire peste limita legala leus leus va rog un sfat in urmatoarea speta: - exista o poprire pe contul bancar si adresa catre serviciu.Intretimp la banca a mai sosit o o poprire pentru o amenda ... (vezi toată discuția)