avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... E sau nu autoritate de lucru judecat?!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

E sau nu autoritate de lucru judecat?!

Buna seara!
Am o spetă ce o supun dezbaterii, rugându-vă a mă ajuta în limita posibilului cu un sfat competent!
O societate X, are de recuperat un debit la o alta societate Y, având la baza un contract de subantrepriza încheiat în forma scrisă.
Societatea Y nu plăteşte suma la timp in ciuda faptului că toate facturile emise de X si le însuşea prin semnătură și ştampila.
Societatea X notifică societatea Y in baza disp. art. 720 ind 1 Cpc.
1. Este introdusă somație de plată în baza OG 5/2001, somație care este respinsă, fiind irevocabilă pentru creditor.
2. Ulterior, societatea X, la initiativa ,,cuiva”, introduce cererea de emitere a unei ordonanţe de plată, întemeiată pe dispoziţiile OUG 119/2007, împotriva aceleiaşi societăţi Y, pentru acelaşi contract şi aceleaşi facturi.
Societatea Y se apară în timpul procesului întemeiat pe OUG 119/2007, invocând excepţia autorităţii de lucru judecat, deoarece între părţi, în aceeaşi calitate, pentru acelaşi obiect şi pentru aceeaşi cauză s-au mai judecat.
Instanţa respinge excepţia ca neîntemeiată şi pe fondul cauzei admite cererea de emitere a ordonanţei în baza art. 10 din OU 119/2007.

INTREBÃRI:
1) Este posibil ca în cadrul cererii în anulare formulată de societatea Y, să se invoce aceeaşi excepţie?
2) Ce părere aveţi, este autoritate de lucru judecat?
3) Dacă aţi fi apărătorul societăţii X ce aţi face?
Cel mai recent răspuns: catalinlex , utilizator 21:15, 22 Noiembrie 2010
nu exista autoritate d elucru judecat intre cele doua proceduri. chiar daca se invoca exceptia si in actiunea in anulare, ea va fi respinsa.
daca as fi aparatorul soc. X as face intampinare
mai dificil ar fi sa fiu aparatorul firmei debitoare, care nu prea are argumente.
nu este putere de lucru judecat. asa precizeaza Og.nr.5/2001
Va rog imi trimiteti si mie sentinta data in speta dumneavoastra cu cele doua societati si autoritatea de lucru judecat?
Am si eu un caz asemanator si doresc sa explic instantei ca nu este autoritate de lucru judecat.
multumesc, apreciez mutl!
mail: catalinlex@yahoo.com

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autoritate de lucru judecat pe og 5/2001 ? Cabinet de Avocatura Ispas Daniel Cabinet de Avocatura Ispas Daniel Buna seara! Am o spetă ce o supun dezbaterii, rugându-vă a mă ajuta în limita posibilului cu un sfat competent! O societate X, are de recuperat un debit ... (vezi toată discuția)
Oug 119/2007 iuliamariana iuliamariana Buna ziua, - somatie de plata OUG 5/2001 - respinsa - am introdus o alta cerere la judecatorie in baza OUG 119/2007 Solutie : excepţia puterii de ... (vezi toată discuția)
Se poate invoca autoritatea de lucru judecat? exuser exuser Am avut o actiune in justitie, avand ca temei Ordonanţă de plată(OUG 119/2007), care in final a fost respinsa. Pe portal apare: Obiect dosar: Ordonanţă ... (vezi toată discuția)