Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea programului de munca mamei care alapteaza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea programului de munca mamei care alapteaza

Buna ziua.Incepand cu 5.04 2018 voi reveni la munca,fiica mea avand 1 an si 10 luni.O Alaptez inca si as vrea sa stiu daca am dreptul ca pana la 2 ani (ai copiului( sa mi se reduca programul la 6 ore??Multumesc anticipat!
reducerea timpului de lucru pentru alaptare se face doar pana la 1 an implinit
Verificati si in reg.intern sau in c.c.m. aplicabil daca exista vreo prevedere privind reducerea programului de munca al mamei care alapteaza.
Cornel Vasile, Consilier juridic