avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare - Evaluare imobil la prima casa-subevaluare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare - Evaluare imobil la prima casa-subevaluare

Buna ziua,

Am rugămintea sa imi transmiteți daca evaluatorul la prima casa evaluează suma totala cu care se vinde apartamentul sau suma pe care banca ti-o oferă ca si credit,adica 95%?

Aștept un răspuns de la evaluare,si nu mai pot de frica..,de frica de diferența cu câte ar fi subevaluat, dar intreb aici cu speranța ca evaluarea se face pe suma creditată, -avansul meu de 5%.

Din nefericirea mea, am vazut prea târziu valoarea cu care a fost achiziționat imobilul anul trecut, si diferența totala fata de prețul cu are as vrea sa cumpar ar fi de 7000de euro..,chiar daca apartartamentul este complet utilat si mobilat.

Dar din păcatele mele am facut deja antecontractul si am achitat ce 5%.

Aște răspunsul dvs si va Multumesc mult pentru acesta!

Sărbători fericite!

Ps celor ce intenționează sa facă prima casa: nu faceți ca mine,faceți întâi evaluarea si apoi antecontractul.
Toate bune!
Ultima modificare: Vineri, 6 Aprilie 2018
anirodacilis, utilizator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 16:56, 7 Aprilie 2018
Evaluatorul evalueaza imobilul care urmeaza a fi tranzactionat. Banca finanteaza maxim 95% din valoarea pe care o indica evaluatorul. Ce importanta are daca imobilul s-a vandut anul trecut cu 7000 de euro in plus sau minus?
Inteleg, multumesc.

Si in cazul in care reiese o diferența între valoarea evaluată si prețul din antecontractul facut înaintea evaluării, cum ar trebui procedat pentru acoperirea diferentei daca in antecontract apare ca restul de (95%) va fi acoperit de credit bancar prima casa? Odată cu op-ul pe care il face banca fac si eu unul pentru plata diferntei(din subevaluare) sau acest lucru ar trebui menționat intr un adițional la antecontract ?

Va Multumesc mult pentru suport!
Faceti un act aditional la antecontrat prin care stabiliti ca din restul de pret suma de XXX se va achita din surse proprii iar restul in suma de XXX prin credit contractat de la banca cutare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract prima casa si recuperare avans florin_pch florin_pch Buna ziua, doresc sa achizitionez un apartament in Bucuresti prin programul Prima Casa. Vreau sa intreb daca in situatia in care ma inteleg cu proprietarul ... (vezi toată discuția)
Evaluare apartament kiki07 kiki07 buna ziua urmeaza sa cumparam un apartament in oradea prin prima casa 4 de la bcr ne-am inteles cu vanzatorul la un 27.000euro,cu 1.500avans.am facut ... (vezi toată discuția)
Evaluarea imobilului la un pret mai mic Carmen 112 Carmen 112 Dacă apart pe care doresc sa-l cumpăr este evaluat la un pret mai mic diferenta de bani pe care tb sa o achit tb plătită înainte de contractul de ... (vezi toată discuția)