Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Infiintare firma in timpul maternitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Infiintare firma in timpul maternitatii

Buna ziua,

momentan sunt in maternitate pana in octombrie.
As dori sa imi deschid o firma ( nu stiu inca ce tip: PFA, SRL, sau SRL - D) pentru decoratiuni evenimente si invitatii.
Intrebarea ar fi: daca imi deschid firma inainte sa se termine maternitatea, as putea sa pierd indemnizatia pentru cresterea copilului?

Va multumesc anticipat!
Infiintarea unei societati comerciale nu va afecteaza dreptul de a primi indemnizatia pentru CCC.

Infiintarea unui PFA va afecteaza dreptul de a primi indemnizatia pentru CCC, daca veniturile realizate pe an calendaristic depășesc de trei ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., maxim 3750 lei/ an calendaristic)
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!