avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturi salariale preaviz, desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturi salariale preaviz, desfiintare post

am primit decizie de concediere cu desfiintarea postului, care va fi efectiva in data de 30.10.2009. Angajatorul tb sa imi plateasca un rest de salariu din luna septembrie + cateva zile din octombrie + perioada de preaviz 12-10.2009-30.10.2009 + banii de concediu aferente mai-octombrie.
problema este urmatoarea: achitarea drepturilor salariale se face in momentul in care plec, la sfarsitul perioadei de preaviz ,: 30.10.2009, toata suma sau in functie de cum se face plata salariilor pt restul angajatilor: avans si lichidare.
nu stiu cum se procedeaza si nu vreau sa tb sa astept cateva sapt pana imi dau toti banii. multumesc
Cel mai recent răspuns: luky33 , utilizator 13:12, 5 Mai 2010
In primul rand trebuie sa stiti ca dumneavoastra aveti dreptul si la plata macar a unui salariu compensator, in functie de contractul colectiv de munca care vi se aplica.

Banii trebuie sa-i primiti la lichidare, in momentul in care plecati.
in situatia dvs se plateste doar lichidarea la aceeasi data

:oops: atentie! aveti dreptul la cel putin un salariu compensator =D>
~ Conținut șters la cerere ~
Daca indepliniti conditiile de stagiu de cotizare va puteti inscrie la somaj .
Buna ziua!
cine stabileste cite salarii compensatorii se acorda? si este vorba de un salariu brut sau net?

multumesc!

Alte discuții în legătură

Concediere, desfiintarea postului ancabulate ancabulate Buna ziua, Pe data de 7 septembrie am fost concediata de la firma pentru care lucram, deoarece s-a luat decizia de a se desfiinta postul respectiv. Am ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu Cristi_25 Cristi_25 Va deranjez si eu cu o intrebare :am lucrat la o firma aproximativ 9 ani CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA in luna august a acestui an am fost anuntat ca firma ... (vezi toată discuția)
Decizie de concediere individuala lala21 lala21 Sunt in perioada de preaviz, si mi sa incheiat cu articolele 73 alin 1 conform CM si conf art. 74 alin 2 conf contr colectiv de munca pe anii 2007-2010. Oare ... (vezi toată discuția)