Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme RAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme RAR

Am cumpărat o mașină adusă din Germania de cineva din Brăila, i-am scos Nr roșii am declarato la impozit,am programat-o la RAR Ct pentru data de 28.02.2018,am ajuns cu ia la rar, surpriză! Nu sa putut inmatricula deoarece are scris pe diagonala ,,verwertungsnachweis lag vor" Am inmatriculat-o pe BG am programat-o din nou la RAR TL, iarăși surpriză mașina este blocată de cei de la rar Ct pentru informații privind dezmembrare vehicul . De ce nu pot inmatricula mașina ? Ea este cu CIV valabil acum. In instanta am vreo șansă? Cum mă sfătuiți?
Atat timp cat in tara de provenienta vehiculul figureaza in categoria vehicule dezmembrate,
rezulta ca acel vehicul a fost implicat intr-un eveniment rutier care a generat afectarea sistemelor de siguranta,motiv pentru care autoritatile din Germania au apreciat ca vehiculul nu mai prezinta elementele si structurile necesare asigurarii deplasarii pe drumurile publice si au dispus blocarea datelor de identificare cu interdictia irevocabila de a circula pe drumurile publice
Nu va hazardati sa mai formulati actiune in instanta deoarece veti beneficia de hotarare defavorabila
RAR a impus interdictia in baza datelor provenite de la autoritatile din tara de provenienta vehicul
Autoritatile germane au un standard foarte dur referitor la sistemele de siguranta al vehiculelor ,nu fac exceptii de la norme
Daca RAR Constanta in baza datelor provenite din Germania a propus blocarea datelor de identificare vehicul ,situatia este delicata
Eventual puteti sa solicitati date relevante asupra istoricului vehiculului sa aflati concret date despre evenimentul rutier si ce element de siguranta a condus ca autoritatile germane sa dispuna interdictia
Daca este element de siguranta in trafic ,nu veti putea obtine documente pentru reintroducere in circuitul public
Astfel de situatii sunt frecvente,iar solutionarea in instanta nu este garantata,poate dura ani de zile ,fiind necesare serii de expertize tehnice care pot sau nu sa fie acceptate de catre producatorul marcii si de catre autoritatile in domeniu
Mașina a trecut testele RAR in doua județe( Constanța și Tulcea ) iar acum mașina este înmatriculată în Bulgaria (deci și acolo a trecut toate testele ) ,iar până pe 21 februarie 2018 se puteau înmatricula mașini cu scrisul pe brief (verwertungsnachweis lag vor )iar începând cu data de mai sus toate reprezentantele RAR au primit scrisoarea Nr 3010 ,ce face referire la og 82/2000 .Am citit og 82/2000 și am constatat că nu face referire la cazul meu deoarece og respectiv se referă la servisuri auto și parcurile de dezmembrări din Romania ,iar eu am luat mașina de la cineva care a adus o din Acum pe cartea bulgărească nu mai scrie nimic la ce face referire scrisoarea 3010. Atașez și o poză cu scrisoarea .
Daca doriti analiza si eventual raspuns la obiect incercati sa fiti coerent
Initial ati afirmat
Nu sa putut inmatricula deoarece are scris pe diagonala ,,verwertungsnachweis lag vor"

Ulterior reveniti cu precizarea
am programat-o din nou la RAR TL, iarăși surpriză mașina este blocată de cei de la rar Ct pentru informații privind dezmembrare vehicul .

Nu puteti inmatricula vehiculul in Romania deoarece RAR detine baza unica nationala si in cazul in care un vehicul este verificat la orice unitate teritoriala RAR concluziile sunt inregistrate automat in baza de date iar eventuala tentativa de reverificare la alta unitate RAR conduce la analiza istoricului vehiculului si reconfirmarea blocarii datelor de identificare vehicul justificat de mentiunea esentiala ca vehiculul in tara de provenienta figureaza drept dezmembrata respectiv nu mai intruneste elementele de siguranta si de securitate sa circule pe drumurile publice
Este cunoscut ca fiecare autoritate de omologare si verificare tehnica auto detin norme distincte pentru fiecare tara
Normele tehnice auto din Germania ,sunt mult mai restrictive,nu coincid cu cele din Romania
ai reusit sa o inmatriculezi pe bulgaria?
Salut, ai rezolvat ceva intru-n final cu inm in Ro:?