Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Iesire din platitor de TVA - plafon nou de 300.000 lei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Iesire din platitor de TVA - plafon nou de 300.000 lei

Firma infiintata in 2017.
Depasire plafon de 220.000 lei in octombrie 2017.
Platitor de TVA din decembrie 2017.
CA decembrie 2017 = 280.000 lei.
CA martie 2018 = 65.000 lei.
Cu ce data pot iesi din categoria firmelor platitoare de TVA?
Art II alin 1 Legea 72/2018:

f) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA anterior anului 2018 pot solicita scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, după data de 1 a lunii următoare celei în care intră în vigoare prezenta lege, inclusiv, dacă nu au depăşit plafonul de scutire de 220.000 lei din anul precedent, respectiv anul 2017, şi dacă până la data solicitării scoaterii din evidenţă nu au depăşit plafonul de 300.000 lei.
Buna ziua. Ma aflu intr-o situatie aproape identica. Am citit raspunsul cu articolul de lege si totusi nu inteleg,.. Pot sau nu sa solicit trecerea la neplatitor de TVA incepand cu luna urmatoare ??
Daca ati depasit plafonul de 220.000 lei in 2017, nu.