Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... AS VREA SA CUNOSC ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

AS VREA SA CUNOSC ?

as vrea sa stiu cu cit mi se diminueaza pensia daca ies anticipat partial ?lucrez din anul 1980 si am 10 ani de grupa 2
multumesc
Precizati:
-Luna anului 1980
-Sexul, luna si anul nasterii
LUNA SEPTEMBRIE NASCUT 23 04 1959
MULTUMESC
Dupa septembrie 1980, aveti stagiu asimilat:
-Armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate ?
DOAR ARMATA INTRE SEPTEMBRIE 1978 SI MARTIE 1980
MULTUMESC MULT
Limita de varsta la 58 ani
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru penie anticipata partiala este de 35 de ani, fraa stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 39 anio si 6 luni de stagiu
Peste 1 an(23/04/2019) la 60 de ani veti avea un stagiu de aproximativ 40 de ani
Asta inseamna ca penalizarea va fi de 9%