Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Bun ziua
As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare;
Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - din care 1,4 ani armata si 15 ani si 11 luni in grupa a-2
Va multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-Un stagiu aferent de 3 ani si 9 luni(3 luni/an).
-O reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare.
-Un punctaj suplimentar de 25% pentru acea perioada.
38+3 si 9 luni=41 de ani si 9 luni de stagiu

Pensie de limita de varsta la 62 de ani(65-3).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 18%.
Multumesc