Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere proces calomnie si insulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere proces calomnie si insulta

Buna ziua !
As dori un raspuns la urmatoarea speta : In calitate de presedinte asociatie de proprietari ,la una din sedintele de bloc, un proprietar m-a acuzat ( in fata tuturor) ca ies cu cainele afara si ca nu strang excrementele animalului spunand ca are fotografii cu momentul respectiv (o acuzatie off topic ,era sedinta de bloc).Acuzatiile sunt neadevarate din punctul meu de vedere. As dori sa stiu daca il pot actiona in proces civil pentru calomnie si insulta prin lezarea demnitatii şi onoarei persoanei mele aducandu-mi-se acuzatii neadevarate intr- o adunare publica.
Totodata as dori sa-i convoc ca si martori pe cei prezenti la acea adunare. Ce se intampla daca nimeni nu-si "aduce aminte" de incident ?
Cum ar trebui sa procedez. Va multumesc !
Django, utilizator
Puteti sa formulati o actiune civila,indicat este inainte de a face orice demers sa discutati cu posibilii martori daca sunt de acord sa va ajute depunand marturie in dosarul respectiv.Daca ii indicati fara a discuta exista posibilitatea ca declaratiile respective sa nu va fie de folos ,sa fie evazive etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine .
In cazul in care nici unul dintre participanti la eveniment nu doreste sa depuna marturie sa inteleg ca demersul meu este nul ?
Adica cineva poate sa insulte o alta persoana in adunare publica si fara martori care sa ateste discutia respectiva ,chiar daca au fost prezenti, persoana acuzatoare poate sa nu fie trasa la raspundere ?
In consecinta ,nu am nici o posibilitate de a demonstra afirmatiile calomniatoare ale persoanei ?
Puteti solicita despagubiri, in temeiul raspunderii civile delictuale, insa trebuie sa si demonstrati prejudiciul cauzat.

Trebuie sa propuneti martori, in vederea audierii.

Succes!
Multumesc !
Puteti formula actiune conf.art.72-73 NCC precum si daune ptr.prejudicii morale/materiale, daca le puteti dovedi, sansele dvs.depind de probe,in primul rand martori.