Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Înscris pentru neprezentare. Cum să procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Înscris pentru neprezentare. Cum să procedez?

Mama mea, in varsta de 84 de ani, este parata intr-un proces de granituire.
Cauza judecata este lipsita de fond deoarece parata nu este vecina cu reclamantul, fapt dovedit prin acte eliberate de primaria localitatii si prin schitele terenurilor existente deja la dosar. Aceste acte au fost depuse o data cu intampinarea.
La ultima sedinta cauza a fost amanata din pricina lipsei presedintelui completului de judecata. Urmatoarea sedinta a fost programata pt saptamana viitoare.
As dori sa depun un nou inscris(daca e nevoie, avand in vedere cauza ultimei amanari), astfel incat mama mea, cu o stare de sanatate precara, sa nu fie nevoita sa se prezinte la proces. Cum sa procedez?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Avand in vedere ca nu este obligatorie prezenta poate sa nu se prezinte.
Va sfatuiesc sa va angajati avocat care sa va sprijine.onorariul urmand a fi recuperat de la reclamant daca veti castiga dosarul.
Prezentati eventual si un certificat medical si copie dupa certificatul de nastere al mamei si solicitati judecarea pe baza actelor existente, reiterind ca,reclamantul nu este vecinul dvs.
Multumesc.
La dosar exista deja o copie dupa buletin.
Urmariti solutia pe site www.portal.just.ro sau la sediul instantei ,la condica.
Am urmarit.
Solutia data: amana cauza
Solutia pe scurt zice: In vederea precizarii actiunii, conform dispozitiilor instantei.