avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare contract

Buna ziua, pe 06.04.2018 am depus cererea de încetare a contractului de munca începând cu 10.04.2018, cerere care nu a fost depusă la personal ( am aflat ulterior). Tot in data de 10.04 am încheiat un alt contract full time la alta companie. Angajatorul anterior ma solicita sa refac cererea cu data de 12.04 în condițiile în care eu am început activitatea de 2 zile la alta companie. Cât de legal este ceea ce se întâmplă? În intervalul 10-12 pot fii trecută că absent nemotivat si sa se desfacă contractul în baza altui articol? Consider că eu mi-am îndeplinit atribuțiile depunând cererea în timp util dar cum mă poate afecta o decizie neconformă cererii mele de încetare CIM?
Cel mai recent răspuns: livialina , utilizator 07:27, 12 Aprilie 2018
Menționez că anterior acestei întâmplări reprezentantul companiei mi-a solicitat să fac cererea fără să menționez data încetării deoarece am ore suplimentare și zile de Co si dorea să completeze el data după ce vor fii recuperate. Am refuzat considerând ca în acest mod nu voi beneficia de plătirea orelor si CO. Din motive tehnice îmi comunica ca nu a trimis cererea și trebuie să o refac dar nu cred că este legal atâta timp cât eu m-am angajat în altă companie. Cum pot proceda?

livialina a scris:

Buna ziua, pe 06.04.2018 am depus cererea de încetare a contractului de munca începând cu 10.04.2018, cerere care nu a fost depusă la personal ( am aflat ulterior). Tot in data de 10.04 am încheiat un alt contract full time la alta companie. Angajatorul anterior ma solicita sa refac cererea cu data de 12.04 în condițiile în care eu am început activitatea de 2 zile la alta companie. Cât de legal este ceea ce se întâmplă? În intervalul 10-12 pot fii trecută că absent nemotivat si sa se desfacă contractul în baza altui articol? Consider că eu mi-am îndeplinit atribuțiile depunând cererea în timp util dar cum mă poate afecta o decizie neconformă cererii mele de încetare CIM?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in preaviz demisie ceciliacaruntu ceciliacaruntu Buna ziua . Am un angajat care si-a depus cererea de demisie . Directorul nu doreste sa il lase sa plece decat cu preaviz 20 de zile . Angajatul a anuntat ca ... (vezi toată discuția)
Concediere ilegala? OnofrasRoxana OnofrasRoxana Sunt angajata a unei firme de aprox 3 ani..de pe 20 am fost bagata in preaviz (asa zic ei) fara sa mai fiu lasata sa muncesc pe motiv ca nu vreau sa sustin ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate luciapap luciapap Buna ziua, un salariat a avut 5 z nemotivate, nu sa prezentat la munca,iar acuma a adus o cerere de desfacere a contractului din data de 12.05.11 cu acordul ... (vezi toată discuția)